Ադրբեջանը USAID-ի գործունեությունը դադարեցնելու ծանուցում է ուղարկել
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը ծանուցում է ուղարկել Միացյալ Նահանգներին երկրում USAID-ի գործունեությունը դադարեցնելու մասին․ այս մասին հայտարարել է Հաջիզադեն։
Փաստաթղթում նշվում է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Ադրբեջանում գործունեություն ծավալելու իրավական հիմք չունի, և դրա հետ կապված՝ դադարեցվում է նրա գործունեությունը երկրում։
Հունվարի 16-ին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Բայրամովը վրացի գործընկեր Բոչորիշվիլիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին հայտարարել էր, որ USAID-ի գործունեությունը Ադրբեջանում պետք է դադարեցվի, քանի որ կազմակերպությունն ավելի շատ առաջ է մղում Միացյալ Նահանգների, քան՝ Ադրբեջանի շահերը։
Նա ընդգծել էր, որ 2024 թվականի հուլիսի 1-ից ԱՄՆ ՄԶԳ ներկայությունը երկրում դե յուրե դարձել է անհնար։

Hajizadeh announced that the Azerbaijani Foreign Ministry had notified the United States to terminate USAID's activities in the country.
The document states that USAID has no legal basis for operating in Azerbaijan and is terminating its activities there.
On January 16, Azerbaijani Foreign Minister Bayramov announced at a joint press conference with his Georgian counterpart Bochorishvili that USAID's activities in Azerbaijan should be terminated since the organization promotes the interests of the United States more than Azerbaijan.
He emphasized that, as of July 1, 2024, USAID's presence in the country has become de jure impossible.