Ռումինիան Ռուսաստանին մեղադրել է նախագահական ընտրություններին միջամտելու մեջ
Ռումինիայի ազգային անվտանգության խորհուրդը գաղտնազերծել է փաստաթղթեր, որոնք նկարագրում են Ռուսաստանի կողմից լայնածավալ արշավը, որն ուղղված է երկրի նախագահի աջ ծայրահեղական թեկնածու Կելին Ջորջեսկուին օգնելուն: Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը։
Ռումինական հատուկ ծառայությունների տվյալներով՝ «ռուսական ծագում ունեցող կիբեռհանցագործությունների հարթակները» ստացել են ռումինական ընտրական կայքեր մուտքի տվյալներ և ավելի քան 85 հազար կիբեռհարձակումներ են կազմակերպել դրանց վրա, այդ թվում՝ անմիջապես ընտրությունների օրը։
Բացի այդ, ինչպես պարզել են հատուկ ծառայությունները, Ռուսաստանը TikTok-ում մասշտաբային ցանց է կազմակերպել, որն ուղղված է եղել Ջորջեսկուին աջակցելուն:
Ջորջեսկային աջակցող հաշիվների ցանցի աշխատանքը, ռումինական հատուկ ծառայությունների պնդմամբ, համակարգվել է Discord-ի եւ Telegram-ի չաթերի միջոցով:
Դեկտեմբերի 2-ին Ռումինիայի Սահմանադրական դատարանը հաստատել է նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքները: Երկրորդ փուլը տեղի կունենա դեկտեմբերի 8 - ին։

Romania has accused Russia of interfering in the presidential elections
Romania's National Security Council has declassified documents that describe a large-scale Russian campaign to help the country's far-right presidential candidate, the Financial Times reports.
According to the Romanian special services, "cybercrime platforms of Russian origin" received access data to Romanian electoral websites and organized more than 85,000 cyber attacks on them, including directly on election day.
In addition, as the special services found out, Russia organized a large-scale network on TikTok to support Georgescu.
According to the Romanian special services, the work of the network of accounts supporting Georgeska was coordinated through Discord and Telegram chats.
The Constitutional Court of Romania confirmed the results of the first round of presidential elections on December 2. The second round will take place on December 8.