Սիրիայում հակակառավարական ուժերը մոտեցել են Համային
Սիրիայում հակակառավարական զինված կազմավորումները երեքշաբթի օրը մոտեցել են Համա խոշոր քաղաքին, հայտնում է Reuters գործակալությունը: Նրանց տվյալներով՝ Համայի վրա հարձակումը մեծացնում է ճնշումը Բաշար Ասադի կառավարության վրա, որը վայելում է ռուս և իրանցի դաշնակիցների աջակցությունը։
Համան մնացել է Սիրիայի կառավարության վերահսկողության տակ այն ժամանակվանից, երբ 2011 թվականին երկրում քաղաքացիական պատերազմ սկսվեց:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հարցազրույցում հայտարարել է, որ Թեհրանում նախատեսում են քննարկել Սիրիա զորք ուղարկելու հնարավորությունը:
Նշենք, որ երկուշաբթի օրը Իրանի կողմից աջակցվող իրաքցի հարյուրավոր աշխարհազորայիններ մուտք են գործել Սիրիա՝ աջակցելու Սիրիայի կառավարական ուժերին, հայտնել են իրաքյան և սիրիական աղբյուրները:
Վերջին օրերին ռուսական և սիրիական ավիացիաներն ուժեղացրել են հարվածները ապստամբների ուղղությամբ, այս մասին հայտարարել են երկու կողմերի ներկայացուցիչները:

Anti-government forces in Syria have approached Hama
Anti-government armed groups in Syria have moved closer to the central city of Hama on Tuesday, according to Reuters, as the attack on Hama increases pressure on Bashar al-Assad's government, which is backed by Russian and Iranian allies.
Hama has remained under the control of the Syrian government since the civil war broke out in the country in 2011.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi stated in an interview that Tehran plans to discuss the possibility of sending troops to Syria.
It should be noted that on Monday, hundreds of Iraqi militiamen supported by Iran entered Syria to support Syrian government forces, Iraqi and Syrian sources said.
In recent days, the Russian and Syrian air forces have intensified their strikes against the rebels, the representatives of both sides announced.