ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը երկու տոկոսային կետով առաջ է անցել հանրապետական Դոնալդ Թրամփից՝ նախընտրական քարոզարշավն ավարտելու Ջո Բայդենի որոշումից հետո: Այդ տվյալներն է ներկայացնում Reuters/Ipsos poll-ը։
Հարիսը Թրամփից առաջ է անցել համազգային հարցման արդյունքում՝ 44% ՝ 42% - ի դիմաց, միևնույն ժամանակ տարբերությունը գտնվում է 3 տոկոսային կետի վիճակագրական սխալի սահմաններում: Հուլիսի 15-16-ին Reuters/Ipsos-ի նախորդ հարցման ժամանակ Հարիսն ու Թրամփը հավաքել էին 44-ական տոկոս աջակցություն, իսկ ամսվա սկզբին Հանրապետականը մեկ տոկոսային կետով առաջ էր անցել ԱՄՆ փոխնախագահից: Բացի այդ, վերջին հարցման ժամանակ ԱՄՆ գրանցված ընտրողների 56%-ը նշել է, որ 59-ամյա Հարիսը «սուր միտք ունի և ի վիճակի է հաղթահարել մարտահրավերները»: 78-ամյա Թրամփի մասին նման բան ասել է միայն 49 տոկոսը, իսկ 81-ամյա Բայդենի մասին՝ ընդամենը 22 տոկոսը ։
Հարցումը տեղի է ունեցել հուլիսի 22-23-ին ՝ ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության ազգային համագումարից հետո, որտեղ Թրամփը պաշտոնապես առաջադրվել է որպես նախագահի թեկնածու, և Բայդենի հայտարարությունից հետո, որ նա դուրս է գալիս մրցավազքից և պաշտպանում է Հարիսի թեկնածությունը:

Harris is ahead of Trump in the first poll
Harris led Trump in the national poll 44% to 42%, a margin of statistical error of 3 percentage points. In a previous Reuters/Ipsos poll on July 15-16, Harris and Trump each had 44 percent support, and earlier in the month the Republican had a one percentage point lead over the US vice president. In addition, in a recent poll, 56% of registered US voters said Harris, 59, "has a sharp mind and is able to overcome challenges." Only 49 percent said something similar about 78-year-old Trump, and only 22 percent about 81-year-old Biden.
The survey took place on July 22-23, after the US Republican National Convention, where Trump was officially nominated as the presidential candidate, and after Biden announced that he was withdrawing from the race and supporting the candidacy of Harris.