«Հայաստանի հետ դիտարկում ենք միջուկային էներգետիկայի ոլորտի համագործակցության հնարավորությունները». Օ՛Բրայենը՝ Radar Armenia-ին
Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենը և ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Էրին ՄքՔին ճեպազրույցում անդրադարձել են ԱՄՆ կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականության ու սուվերենության աջակցմանը:
Պատասխանելով «Radar Armenia»-ի հարցին, թե արդյոք ընթանում են ԱՄՆ-Հայաստան բանակցություններ ՀՀ միջուկային էներգետիկայի ապագայի ու դիվերսիֆիկացիայի հարցով, նա պատասխանել է. «2 ճանապարհ ենք խորհուրդ տալիս։ 1-ինը՝ գոյություն ունեցող ատոմակայանի անվտանգությունն ու արդյունավետության ուսումնասիրությունն է։ ՀՀ-ԱՄՆ գործակցությունը դիտարկում է տարբերակներ հնարավոր միջուկային ոլորտում էներգետիկ համագործակցության համար։ Սկզբի համար, գիտական փոխանակումներ՝ հնարավոր հետազոտական բաղադրիչի ուսումնասիրության համար։ Հետո՝ ատոմակայանի փոխարինելիության հարցերը, և վերջում՝ ֆինանսական բաղադրիչի գնահատական»։

"We are considering the possibilities of cooperation in nuclear energy with Armenia." O'Brien to Radar Armenia
James O'Brien, US Deputy Secretary of State for European and Eurasian Affairs, and Erin McKee, Head of the USAID Europe and Eurasia Bureau, referred to the USA's support of Armenia's territorial integrity and sovereignty.
Answering the "Radar Armenia" question of whether US-Armenia negotiations are underway on the future and diversification of RA nuclear energy, he replied: "We recommend two ways. The first is the safety and efficiency study of the existing nuclear power plant. The RA-US partnership is considering options for possible energy cooperation in the nuclear sector. For starters, scientific exchanges to explore a possible research component. Then, questions about the nuclear power plant's replaceability, and finally, an assessment of the financial component."