Երևանը մնում է դաշնակից և շարունակում է աշխատանքը կազմակերպությունում. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրները պահպանում են Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման ուղղվածությունը, Երևանը մնում է դաշնակից և շարունակում է աշխատանքը կազմակերպությունում: Այս մասին ասվում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովի՝ «Международная жизнь» ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
«Կազմակերպությունը պատրաստ էր խաղաղապահ առաքելություն ուղարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը դիտարկելու համար, սակայն այդ աշխատանքի ավարտական մասում Երեւանը խնդրել է համապատասխան փաստաթուղթը հանել օրակարգից՝ կապված Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հետ։ Միևնույն ժամանակ, կազմակերպությունում Հայաստանի աշխատանքը շարունակվում է, ՀԱՊԿ շրջանակներում Երևանի բազմակողմ շփումներն իրականացվում են աշխատանքային ռեժիմով: Հայաստանը եղել և մնում է դաշնակից։ ՀԱՊԿ պետություններն իրենց հերթին պահպանում են Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման ուղղվածությունը», - նշել է Թասմագամբետովը ։
Նա ընդգծել է, որ ներկայիս միջազգային իրադրությունը որոշում է ՀԱՊԿ գործունեության ուղղությունները կանոնակարգող իրավապայմանագրային բազայի հետագա կատարելագործման, հիմնարար փաստաթղթերի հստակեցման և նոր պայմաններին համապատասխանեցման, կազմակերպությունում կառավարչական որոշումների ընդունման մեխանիզմների և գործիքակազմի, ալգորիթմների առավել մանրամասնման անհրաժեշտությունը:

Ереван остается союзником и продолжает работать в организации. Генеральный секретарь ОДКБ
Государства-члены Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) сохраняют направление развития союзнических отношений с Арменией, Ереван остается союзником и продолжает работать в организации. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов в статье, опубликованной в журнале "Международная жизнь".
"Организация была готова направить миротворческую миссию для наблюдения за ситуацией на армяно-азербайджанской границе, однако в заключительной части этой работы Ереван попросил снять соответствующий документ с повестки дня в связи с подписанием мирного договора с Баку. В то же время работа Армении в организации продолжается, многосторонние контакты Еревана в рамках ОДКБ осуществляются в рабочем режиме. Армения была и остается союзником. Государства ОДКБ, в свою очередь, поддерживают направление развития союзнических отношений с Арменией", - сказал Тасмагамбетов.
Он подчеркнул, что сложившаяся международная ситуация определяет необходимость дальнейшего совершенствования договорно-правовой базы, регулирующей направления деятельности ОДКБ, уточнения основополагающих документов и адаптации к новым условиям, более детализации механизмов и инструментов, алгоритмов принятия управленческих решений в организации.