Ըստ Լուկաշենկոյի՝ Լեհաստանի սահմանին սադրանք է նախապատրաստվում
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր հայտարարել է, որ արևմտյան հատուկ ծառայությունները լեհ-բելառուսական սահմանին սադրանք են նախապատրաստում և զգուշացրել է լեհ ժողովրդին․
«Ամեն ինչ հին է, ինչպես աշխարհը։ Ժամանակին նացիստները՝ Հիտլերը, նման գործողություն էր պատրաստել Լեհաստանի հետ սահմանին՝ ռազմական գործողությունների սկիզբը հրահրելու համար։ Հիմա՝ այդ սրիկաները։ Լավ, ամերիկացիների համար միևնույն է, որ վերջին ուկրաինացին կամ վերջին լեհը կմեռնի... Բայց ինչպե՞ս կարող են լեհերն ամերիկացիների հետ պայմանավորվել նման սցենարի շուրջ։ Դա հարց է:
Գիտե՞ք, սրանից հետո հիմա կսկսվի ոռնոց՝ ահա, նա (Լուկաշենկոն) սրում է իրավիճակը՝ վախեցնելով լեհերին։ Ես ասացի, և դուք ինքներդ եզրակացություններ արեք․ ես ասում եմ լեհերին և մյուսներին: Կապրեն, կտեսնենք։ Բայց մենք եղբայրաբար զգուշացրել ենք լեհ ժողովրդին զգույշ և կոկիկ լինել»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։

Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил сегодня, что западные спецслужбы готовят провокацию на польско-белорусской границе, и предупредил польский народ.
«Все старо как мир. В свое время нацисты, Гитлер готовил такую операцию на границе с Польшей, чтобы спровоцировать начало боевых действий. Теперь эти подонки. Ну, американцам не важно, что умрет последний украинец или последний поляк... Но как поляки договорились с американцами по такому сценарию? Это вопрос.
Знаете, после этого сейчас начнется вой: он (Лукашенко) нагнетает ситуацию, пугая поляков. Я сказал, а выводы делайте сами. Я говорю полякам и другим. Поживём, увидим. Но мы по-братски предупредили польский народ быть осторожным и аккуратным", - сказал Президент Беларуси.