ԱՄՆ 75 կոնգրեսական Բայդենին կոչ է արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ
ԱՄՆ կոնգրեսի 75 անդամ նախագահի վարչակազմին կոչ է արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ, դադարեցնել Բաքվին ԱՄՆ ռազմական օգնությունը, հումանիտար օգնություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչությանը և միջազգային դիտորդներ տեղակայել Լաչինի միջանցքում։
«Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը չհրահրված ռազմական հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա (Արցախ)՝ փորձելով բռնի ուժով ենթարկել տարածաշրջանի էթնիկ հայ բնակչությանը։ 24-ժամյա հարձակումից հետո, որի արդյունքում մի քանի հազար խաղաղ բնակիչներ տեղահանվեցին և ավելին՝ 200-ից ավել զոհեր, Արցախի իշխանությունները համաձայնել են զինաթափվել՝ հետագա արյունահեղությունից խուսափելու համար։
Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը Արցախի դաժան իննամսյա շրջափակման գագաթնակետն է. շրջանի 120,000 խաղաղ բնակիչներին, այդ թվում՝ 30,000 երեխաներին զրկել է սննդից, դեղորայքից և այլ անհրաժեշտություններից: Արցախի բնակչության ծավալվող զանգվածային տեղահանումների լույսի ներքո պարզ է դառնում, որ մեր երկրի արձագանքն այս ճգնաժամին համարժեք չի եղել ճգնաժամի մասշտաբային ավերածություններին․ Մենք կարծում ենք, որ Միացյալ Նահանգները պետք է հստակեցնի Ադրբեջանին, որ Արցախի դեմ իր չհրահրված ագրեսիան անընդունելի է և կարժանանա համապատասխան պատասխանի»,- ասվում է կոնգրեսականների գրած նամակում։
Կոնգրեսականներն առաջարկել են գործի դնել Ազատության աջակցության ակտի 907 լրացումը, որն ԱՄՆ կառավարությանն արգելում էր ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին։ Նաև կոչ է արվել անձնական պատժամիջոցների ենթարկել Ադրբեջանի պաշտոնյաներին՝ կիրառելով «Մագնիտսկիի օրենքը»։
Բացի այդ, նամակի հեղինակներն առաջարկել են հումանիտար օգնություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչությանը և միջազգային հանրությանը կոչ անել՝ ներգրավվելու այդ գործում։
Նշենք, որ Ջո Բայդենին ուղղված նամակի նախաձեռնողներն են ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին և կոնգրեսական Աննա Էշուն։

75 US congressmen called on Biden to impose sanctions on Azerbaijan
75 members of the US Congress called on the president's administration to impose sanctions on Azerbaijan, stop US military aid to Baku, provide humanitarian assistance to the forcibly displaced population from Nagorno-Karabakh, and deploy international observers in the Lachine Corridor.
"On September 19, Azerbaijan launched an unprovoked military attack on Nagorno Karabakh (Artsakh) to subjugate the ethnic Armenian population of the region forcibly. After a 24-hour attack that displaced several thousand civilians and killed more than 200, Artsakh authorities agreed to disarm to avoid further bloodshed.
Azerbaijan's military attack is the culmination of the brutal nine-month siege of Artsakh. One hundred twenty thousand civilians in the region, including 30,000 children, were deprived of food, medicine, and other necessities. In light of the massive displacement of the population of Artsakh, it becomes clear that our country's response to this crisis was not commensurate with the large-scale devastation of the problem. We believe that the United States should make it clear to Azerbaijan that its unprovoked aggression against Artsakh is unacceptable and will be met with an appropriate response," the congressmen wrote in the letter.
The members of Congress proposed implementing amendment 907 of the Freedom Support Act, which prohibited the US government from providing military aid to Azerbaijan. Also, there was a call to subject Azerbaijani officials to personal sanctions by applying the "Magnitsky Law."
In addition, the letter's authors proposed providing humanitarian aid to the population displaced from Nagorno-Karabakh. They called on the international community to get involved in this matter.
It should be noted that the letter's initiators, addressed to Joe Biden, are former speaker of the US House of Representatives, Nancy Pelosi, and Congresswoman Anna Eshu.