«Հայաստանում սկսվել է իրավական ստրկացման գործընթաց». Կոսաչևը՝ Հռոմի ստատուտի վավերացման մասին
«ՄՔԴ-ի Հռոմի կանոնադրության վավերացումը ցանկացած պետության համար նշանակում է իրավական ինքնիշխանության կորուստ, ինչն ինքնին նվաստացուցիչ է։ Հայաստանում սկսվել է իրավական ստրկացման գործընթաց», - իր Telegram–յան ալիքում հայտարարել է ՌԴ դաշնության խորհրդի փոխխոսնակ Կոնստանտին Կոսաչևը․
«Հենց այդ պատճառով ՄՔԴ –ին չեն միանում իսկապես ինքնիշխան պետությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Հնդկաստանը, Չինաստանը, Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան, Իսրայելը, Իրանը և այլն», - ընդգծել է սենատորը:
«Ցավոք, Հայաստանն, այնուամենայնիվ, գնաց Ռուսաստանի նկատմամբ ակնհայտ ոչ բարեկամական այդ քայլին։ Հայաստանի խորհրդարանում չգտնվեցին ուժեր, որոնք ի զորու կլինեին կասեցնել «Հաագայի ֆեմիդայի» կողմից այդ երկրի իրավական ստրկացման գործընթացը», - գրել է սենատորը։
Սենատորի կարծիքով՝ Հռոմի ստատուտի վավերացումը Հայաստանին չի օգնի հասնել Ադրբեջանի հետ հակամարտության գոտում ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների հետաքննությանը, սակայն կարող է հանգեցնել ՄՔԴ-ի միջամտությանը պետության ներքին գործերին․ «Բացի այդ, կանոնադրության տեքստը պարունակում է դրույթներ, որոնք սահմանափակում են մասնակից պետությունների քրեական իրավասությունը: Այսպիսով, Հաագայի դատարանը յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում կպարզի՝ այս կամ այն իրավիճակը արդյո՞ք պատշաճ քրեական հետապնդում հարուցելու՝ Հայաստանի դժկամության կամ անկարողության արդյունք է»:

«В Армении начался процесс правового закабаления». Косачев о ратификации Римского статута
«Ратификация Римского статута МУС означает потерю юридического суверенитета любого государства, что само по себе унизительно. В Армении начался процесс правового закабаления", - сообщил в своем Telegram-канале вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев.
"Именно по этой причине в МУС не присоединяются действительно суверенные государства, в том числе Россия, США, Индия, Китай, Турция, Саудовская Аравия, Израиль, Иран и др.", - подчеркнул сенатор.
«К сожалению, Армения все же пошла на этот явно недружественный шаг по отношению к России. В парламенте Армении не нашлось сил, которые были бы в состоянии остановить процесс правового закабаления этой страны "Гаагской Фемидой", написал сенатор.
По мнению сенатора, ратификация Римского статута не поможет Армении добиться расследования предполагаемых военных преступлений в зоне конфликта с Азербайджаном, но может привести к вмешательству МУС во внутренние дела государства. «Кроме того, в тексте статута содержатся положения, ограничивающие уголовную юрисдикцию государств-участников. Таким образом, Гаагский суд в каждом конкретном случае будет выяснять, является ли та или иная ситуация результатом нежелания или неспособности Армении возбудить надлежащее уголовное преследование».