Կիրակի օրը Վարշավայում տեղի է ունեցել ընդդիմության «Միլիոն սրտերի երթ» հանրահավաքը: Երկու շաբաթից երկրում կանցկացվեն ընտրություններ, որոնք, «Քաղաքացիական պլատֆորմ» լիբերալ կուսակցության կարծիքով, կարող են որոշել Լեհաստանի ապագա տեղը Եվրամիությունում և ընդհանուր դիրքը երկրում։
Սոցհարցումների համաձայն, 2015 թվականից իշխանության ղեկին գտնվող «Պատվեր և տեղեկանք» (Պիս) կուսակցությունն այս անգամ հնարավոր է չհաղթի։ Խորհրդարանական մեծամասնություն ձևավորելն այս անգամ հեշտ չի լինի. երկրում աճում է դժգոհությունը կյանքի թանկացման և ժողովրդավարական զսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմների քայքայման առնչությամբ:
Ընդդիմությունը հույս ունի, որ մայրաքաղաքում անցկացված կիրակնօրյա երթը կգրավի ընտրողներին։
Եվրախորհրդի նախկին նախագահ Տուսկը հայտարարել է, որ իշխող ուժը կարող է Լեհաստանը դուրս բերել ԵՄ-ից (թեև կուսակցությունում դա հերքում են), և ընտրությունները վճռորոշ է համարել փոքրամասնությունների ու կանանց իրավունքների համար:
Վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկու կառավարությունը հերքում է մեղադրանքները, որ խաթարում է ժողովրդավարական նորմերը և պնդում, որ իրենց նպատակն է պաշտպանել ավանդական քրիստոնեական արժեքները Արևմուտքի լիբերալ ճնշումներից և տնտեսությունն ավելի արդար դարձնել:

"Million Hearts March." The opposition held a rally in Poland
On Sunday, the "Million Hearts March" rally of the opposition took place in Warsaw. In two weeks, elections will be held in the country, which, according to the "Civil Platform" liberal party, can determine the future place of Poland in the European Union and the general position in the country.
According to opinion polls, the "Order and Information" (Pis) party, which has been in power since 2015, may not win this time. It will be challenging to form a parliamentary majority this time. Discontent is growing in the country regarding the rising cost of living and the erosion of democratic check and balance mechanisms.
The opposition hopes the Sunday march held in the capital will attract voters.
Former European Council President Tusk has said that the ruling party could take Poland out of the EU (although the party denies this), and he considered the election crucial for minority and women's rights.
Prime Minister Mateusz Morawiecki's government denies accusations that it undermines democratic norms and insists it aims to protect traditional Christian values from liberal pressures from the West and make the economy fairer.