«Մենք բավական լուրջ ենք վերաբերում միջազգային առաքելությանը». Միլլեր
ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Մեթյու Միլլերը մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային հումանիտար առաքելության ուղարկելու հնարավորությունն ու հեռանկարները․
«Մենք բավական լուրջ ենք վերաբերում միջազգային առաքելությանը։ Կարծում ենք, որ միջազգային առաքելությունը կարևոր է, քանի որ առնչվում է տարածաշրջանում հումանիտար կարիքների վերաբերյալ բոլոր հարցերին: Մենք այնքան լուրջ ենք վերաբերվում միջազգային առաքելությանը, որ քարտուղարն այն բարձրացրել է նախագահ Ալիևին ուղղված իր կոչում ու ճնշում է նրան, որ վերջինս համաձայնի միջազգային առաքելությանը։
Դուք երևի տեսել եք, որ երեկ Ադրբեջանի կառավարությունը ասաց, որ իսկապես աջակցում են միջազգային առաքելությանը։ Նաև ասացին, որ պատճառներից մեկն այն է, որ իրենց դրանում դրդել են ԱՄՆ-ից:
Այսպիսով, մենք բավականին հստակ ենք այդ հարցում: Մենք աշխատում ենք մեր դաշնակիցների և գործընկերների հետ՝ հասկանալու, թե որն է դրա իրականացման լավագույն մեխանիզմը: Բայց մենք կարծում ենք, որ կարևոր է ապահովել թափանցիկություն և հավաստիացնել, որ մարդասիրական կարիքները լուծվում են տեղում»։

"We are quite serious about the international mission." Miller
US State Department spokesman Matthew Miller commented on the possibility and prospects of sending an international humanitarian mission to Nagorno-Karabakh․.
"We are serious about the international mission. The global mission is vital because it is related to all issues related to humanitarian needs in the region. We take the international mission so seriously that its secretary has raised his title to President Aliyev and is pressuring him to agree to the global mission.
You probably saw that yesterday, the Azerbaijan government said they really support the international mission. They also noted that one of the reasons was that they were encouraged to do so by the USA.
So we're clear: We're working with our allies and partners to determine the best mechanism. But it's essential to ensure transparency and ensure that humanitarian needs are addressed on the ground.