«Մենք բավական լուրջ ենք վերաբերում միջազգային առաքելությանը». Միլլեր
ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Մեթյու Միլլերը մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային հումանիտար առաքելության ուղարկելու հնարավորությունն ու հեռանկարները․
«Մենք բավական լուրջ ենք վերաբերում միջազգային առաքելությանը։ Կարծում ենք, որ միջազգային առաքելությունը կարևոր է, քանի որ առնչվում է տարածաշրջանում հումանիտար կարիքների վերաբերյալ բոլոր հարցերին: Մենք այնքան լուրջ ենք վերաբերվում միջազգային առաքելությանը, որ քարտուղարն այն բարձրացրել է նախագահ Ալիևին ուղղված իր կոչում ու ճնշում է նրան, որ վերջինս համաձայնի միջազգային առաքելությանը։
Դուք երևի տեսել եք, որ երեկ Ադրբեջանի կառավարությունը ասաց, որ իսկապես աջակցում են միջազգային առաքելությանը։ Նաև ասացին, որ պատճառներից մեկն այն է, որ իրենց դրանում դրդել են ԱՄՆ-ից:
Այսպիսով, մենք բավականին հստակ ենք այդ հարցում: Մենք աշխատում ենք մեր դաշնակիցների և գործընկերների հետ՝ հասկանալու, թե որն է դրա իրականացման լավագույն մեխանիզմը: Բայց մենք կարծում ենք, որ կարևոր է ապահովել թափանցիկություն և հավաստիացնել, որ մարդասիրական կարիքները լուծվում են տեղում»։

«Мы довольно серьезно относимся к международной миссии». Миллер
Представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер прокомментировал возможность и перспективы отправки международной гуманитарной миссии в Нагорный Карабах.
«Мы достаточно серьезно относимся к международной миссии. Мы считаем, что международная миссия важна, поскольку она занимается всеми гуманитарными потребностями в регионе. Мы настолько серьезно относимся к международной миссии, что Госсекретарь лично поднял этот вопрос, адресовав президенту Алиеву, и оказал на него давление, чтобы тот согласился на международную миссию.
Возможно, вы видели, что вчера правительство Азербайджана заявило, что действительно поддерживает международную миссию. Они также сказали, что одной из причин было то, что их к этому подтолкнули США.
Итак, мы довольно ясно это поняли. Мы работаем с нашими союзниками и партнерами, чтобы понять лучший механизм для этого. Но мы считаем, что важно обеспечить прозрачность и обеспечить удовлетворение гуманитарных потребностей на местах».