ՄԱԿ-ի փորձագետների միջազգային խումբը մոտ օրերս կայցելի Լեռնային Ղարաբաղ
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի վարչակազմի արտաքին քաղաքականության վարչության պետ Հիքմեթ Հաջիևը CBC News-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Բաքուն մտադիր է մի քանի օրվա ընթացքում թույլ տալ ՄԱԿ-ի փորձագետների միջազգային խմբի այցը Լեռնային Ղարաբաղ։ Նա հավելել է, որ տարածաշրջան այցելելու հնարավորություն կարող են ունենալ նաև արտասահմանյան լրատվամիջոցները:
Հաջիևի խոսքով՝ Ադրբեջանը նպատակ չունի Ղարաբաղի հայերին ստիպել լքել այս շրջանը, ընդհակառակն, երաշխավորում է նրանց անվտանգությունը, եթե որոշեն մնալ։
Նա նշել է, որ Բաքուն համապարփակ ծրագիր ունի Ղարաբաղի հայերի համար ապահով և ավելի լավ կենսապայմաններ ապահովելու համար, սակայն «վախեցողները կարող են հեռանալ»․ «Մենք կցանկանայինք, որ նրանք մնան», - շեշտել է Հաջիևը:

Международная группа экспертов ООН в ближайшие дни посетит Нагорный Карабах
Помощник президента Азербайджана, заведующий отделом внешней политики президентской администрации Хикмет Гаджиев заявил в интервью CBC News, что Баку намерен разрешить международной группе экспертов ООН посетить Нагорный Карабах в течение нескольких дней. Он добавил, что иностранные СМИ также могут иметь возможность посетить регион.
По словам Гаджиева, Азербайджан не намерен вынуждать карабахских армян покинуть этот регион, наоборот, гарантирует их безопасность, если они решат остаться.
Он отметил, что у Баку есть комплексный план по обеспечению безопасных и лучших условий жизни карабахских армян, но "те, кто боится, могут уйти". "Мы бы хотели, чтобы они остались", - подчеркнул Гаджиев.