ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսնակ Մեթյու Միլլերը, խոսելով ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին, ասել է, թե Ռուսաստանի վրա որպես միջազգային գործընկերոջ, չի կարելի հույս դնել․ «Եվ քանի որ դա վերաբերում է Ռուսաստանի կողմից միջազգային տարածքի հարգմանը և այլ երկրների տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, ես կարծում եմ, որ մենք նրա գործողություններից տեսանք, որ դա այն սկզբունքը չէ, որին նա հավատարիմ է»:
Ըստ Միլլերի, Սամանտա Փաուերը և Յուրի Քիմը Հայաստան են ժամանել, որպեսզի վերահաստատեն Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև ժողովրդավարությանը․ «Եվ իհարկե, օգնեն բավարարել Լեռնային Ղարաբաղում վերջին բռնությունների հետևանքով առաջացած մարդասիրական կարիքները»:
«Ինչ վերաբերում է տեղում հումանիտար իրավիճակին, ապա Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի բնակչությունը պետք է հնարավորություն ունենա մնալ իրենց տներում խաղաղության և արժանապատվության պայմաններում, հարգելով նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը, եթե նրանք դա ցանկանան: Նրանց համար, ովքեր ցանկանում են հեռանալ և վերադառնալ, պետք է թույլատրվի անվտանգ անցում՝ չեզոք, անկախ երրորդ կողմի հսկողության ներքո: Եվ Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու և բոլորի նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունք ապահովելու համար, ներառյալ նրանց, ում կասկածում է, որ նրանք մարտիկներ են»,– ասել է նա:

Россия не может быть надежным международным партнером. Миллер
Пресс-секретарь госсекретаря США Мэтью Миллер, говоря о ситуации вокруг Нагорного Карабаха, заявил, что на Россию нельзя полагаться как на международного партнера. «А что касается уважения Россией международного пространства, территориальной целостности и суверенитета других стран, я думаю, мы увидели по ее действиям, что это не тот принцип, которому привержена эта страна».
По словам Миллера, Саманта Пауэр и Юрий Ким прибыли в Армению, чтобы подтвердить поддержку Соединенными Штатами суверенитета, независимости и территориальной целостности Армении, а также демократии. « И, конечно же, помочь удовлетворить гуманитарные потребности, вызванные недавним насилием в Нагорном Карабахе».
Что касается гуманитарной ситуации на местах, то население этнических армян в Нагорном Карабахе должно иметь возможность оставаться в своих домах в мире и достоинстве, с уважением к своим правам и безопасности, если они того пожелают. Тем, кто хочет уехать и вернуться, должен быть предоставлен безопасный проход под наблюдением нейтральной, независимой третьей стороны. И Азербайджан несет ответственность за защиту гражданского населения и обеспечение гуманного обращения со всеми, включая тех, кого он подозревает в том, что они являлись комбатантами.