ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսնակ Մեթյու Միլլերը, խոսելով ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին, ասել է, թե Ռուսաստանի վրա որպես միջազգային գործընկերոջ, չի կարելի հույս դնել․ «Եվ քանի որ դա վերաբերում է Ռուսաստանի կողմից միջազգային տարածքի հարգմանը և այլ երկրների տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, ես կարծում եմ, որ մենք նրա գործողություններից տեսանք, որ դա այն սկզբունքը չէ, որին նա հավատարիմ է»:
Ըստ Միլլերի, Սամանտա Փաուերը և Յուրի Քիմը Հայաստան են ժամանել, որպեսզի վերահաստատեն Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես նաև ժողովրդավարությանը․ «Եվ իհարկե, օգնեն բավարարել Լեռնային Ղարաբաղում վերջին բռնությունների հետևանքով առաջացած մարդասիրական կարիքները»:
«Ինչ վերաբերում է տեղում հումանիտար իրավիճակին, ապա Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի բնակչությունը պետք է հնարավորություն ունենա մնալ իրենց տներում խաղաղության և արժանապատվության պայմաններում, հարգելով նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը, եթե նրանք դա ցանկանան: Նրանց համար, ովքեր ցանկանում են հեռանալ և վերադառնալ, պետք է թույլատրվի անվտանգ անցում՝ չեզոք, անկախ երրորդ կողմի հսկողության ներքո: Եվ Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում քաղաքացիական բնակչությանը պաշտպանելու և բոլորի նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունք ապահովելու համար, ներառյալ նրանց, ում կասկածում է, որ նրանք մարտիկներ են»,– ասել է նա:

The US Secretary of State's spokesman, Matthew Miller, speaking about the situation around Nagorno-Karabakh, said that Russia cannot be relied upon as an international partner, "And as it relates to Russia's respect for international space and the territorial integrity and sovereignty of other countries, I think we've seen from his actions that that's not a principle he's committed to."
According to Miller, Samantha Power, and Yuri Kim arrived in Armenia to reaffirm the United States' support for Armenia's sovereignty, independence, territorial integrity, and democracy, "And, of course, to help meet the humanitarian needs caused by the recent violence in Nagorno-Karabakh."
"As for the humanitarian situation on the ground, the ethnic Armenian population of Nagorno-Karabakh should have the opportunity to remain in their homes in peace and dignity, respecting their rights and safety, if they so desire. Those wishing to leave and return should be allowed safe passage under the supervision of a neutral, independent third party. And Azerbaijan is responsible for protecting the civilian population and ensuring humane treatment of all, including those it suspects to be combatants," he said.