Ճապոնիան կոչ է արել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով
Ճապոնիան ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տիրող իրավիճակին և բոլոր կողմերին կոչ է անում խաղաղ ճանապարհով լուծել խնդիրը․ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է արտգործնախարար Յոկո Կամիկավան։
«Ճապոնիան կշարունակի հետևել իրավիճակի զարգացմանը, ներառյալ՝ տեղի բնակիչների վիճակին։ Ճապոնիան բոլոր կողմերին կոչ է անում խաղաղ ճանապարհով ու երկխոսության միջոցով լուծել այս տարածաշրջանի հետ կապված խնդիրները»,- ընդգծել է Կամիկավան։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հստակեցնող հարցին՝ նա կրկնել է Տոկիոյի դիրքորոշումը, որը մատնանշում է «խաղաղ կարգավորման կարևորությունը՝ հիմնված Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության, ինչպես նաև միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության վրա»։ Այդ մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։

Japan is closely following the situation surrounding Nagorno-Karabakh and calls on all parties to resolve the issue peacefully. Foreign Minister Yoko Kamikawa announced this during a press conference.
"Japan will continue to monitor the situation's development, including the residents' condition. Japan calls on all parties to solve the problems related to this region peacefully and through dialogue," Kamikawa emphasized.
Touching upon the clarifying issue of Nagorno-Karabakh's belonging, he reiterated Tokyo's position, which points to "the importance of a peaceful settlement based on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, as well as the inviolability of internationally recognized borders." The "TASS" agency informs about it.