Որքա՞ն է 2023թ. ԱՄՆ ռազմական բյուջեն
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը (վերին պալատը) հավանություն է տվել 2023 ֆինանսական տարվա (սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին) պաշտպանական բյուջեի նախագծին՝ 858 մլրդ դոլար ծավալով։
Ազգային պաշտպանության ֆինանսավորման մասին օրենքի (National Defense Authorization Act, NDAA) ընդունմանը «կողմ» է քվեարկել 83, «դեմ»՝ 11 սենատոր:
Նշված գումարից 817 մլրդ դոլարը կուղղվի Պենտագոնի կարիքներին, 30 մլրդ դոլարը՝ էներգետիկայի նախարարությունում միջուկային ծախսերին։
Օրինագիծը նախատեսում է զինվորականների աշխատավարձի 4,6% աճ, Պենտագոնի կողմից ոչ տակտիկական տրանսպորտային միջոցների նավատորմի վերափոխում զրոյական արտանետումներով մեքենաների, 10 միլիարդ դոլար էլ՝ մինչև 2027 թվականը ռազմական օգնություն Թայվանին:

What is the US military budget for 2023?
The US Congress's Senate (upper house) has approved the defense budget project for the fiscal year 2023 (started on October 1) in the amount of 858 billion dollars.
83 senators voted "for" and 11 "against" the adoption of the National Defense Authorization Act (NDAA).
Of the mentioned amount, 817 billion dollars will be allocated to the needs of the Pentagon and 30 billion dollars to nuclear costs in the Ministry of Energy.
The bill calls for a 4.6% increase in military pay, the Pentagon's conversion of its non-tactical vehicles to zero-emission vehicles, and $10 billion in military aid to Taiwan through 2027.