ԵՄ պաշտոնյաները երեքշաբթի ներկայացրել են մինչև 2030թ. Մոսկվայից էներգետիկ անկախության հասնելու ծրագիրը: Եվրամիությունը կսկսի այս տարի ռուսական բնական գազի պահանջարկը նվազեցնել ⅔-ով։ Այդ ծրագրերը կքննարկվեն հինգշաբթի՝ Ֆրանսիայում կայանալիք ԵՄ առաջնորդների արտակարգ գագաթնաժողովում։
«Մենք պետք է անկախանանք ռուսական նավթից, ածուխից և գազից»,- ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։ «Մենք չենք կարող հույս դնել մատակարարի վրա, որը բացահայտ սպառնում է մեզ»,- ասել է նա:
Եվրամիությունը բնական գազի մոտ 40%-ը ստանում է Ռուսաստանից: Միության 27 երկիր Ռուսաստանի նավթի ներմուծումը կազմում է մոտ 27%, ածուխինը՝ 46%:
ԵՄ առաջնորդները, միաժամանակ, հստակեցրել են, որ դաշինքը առայժմ չի կարող միանալ ռուսական նավթի ներմուծման՝ ԱՄՆ-ի արգելքին, քանի որ այն բացասական ազդեցություն կունենա տնային տնտեսությունների և ձեռնարկությունների վրա: Նրանք արդեն բախվում են վառելիքի և ջեռուցման ռեկորդային բարձր գներին: Եվրոպան ավելի շատ էներգիա է ստանում Ռուսաստանից, ոչ թե ԱՄՆ-ից կամ Միացյալ Թագավորությունից:

Европа сократит импорт российского газа на 66% в этом году
Чиновники ЕС во вторник представили План достижения энергетической независимости от Москвы до 2030 года. Европейский союз начнет снижать спрос на российский природный газ на ⅔ в этом году. Эти планы будут обсуждаться на экстренном саммите лидеров ЕС во Франции в четверг.
« Мы должны стать независимыми от российской нефти, угля и газа », — заявила президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен. « Мы не можем полагаться на поставщика, который открыто нам угрожает », — сказала она.
Европейский Союз получает около 40% своего природного газа из России. Импорт России нефти в 27 стран Союза составляет около 27%, угля - 46%.
В то же время лидеры ЕС дали понять, что блок пока не может присоединиться к запрету США на импорт российской нефти, поскольку это окажет негативное влияние на хозяйства и бизнес. Они уже столкнулись с рекордно высокими ценами на топливо и отопление. Европа получает больше энергии из России, чем из США или Великобритании.