ԼՂ-ը կարող է դառնալ ԱՄՆ-ի անդրծովյան տարածք, ինչպես Պուերտո Ռիկոն, Գուամը կամ Ամերիկյան Սամոան
«Հարավային Կովկաս ԱՄՆ-ի մտնելու հեռանկարի հետ կապված մոռացված մի պատմություն հիշեցի, որի մասին շատ վաղուց  նյութ էր արել Արմեն Դուլյանը։ Պետդեպարտամենտի՝ թոշակի անցած դիվանագետը պատմել էր, որ 1993 թվականին այցել էր Ստեփանակերտ ու ԱՄՆ-ի հովանավորության գայթակղիչ առաջարկ արել Ղարաբաղի ղեկավարությանը, բայց նրանք չէին համաձայնվել։
Մայքլ Բրանդաուեր անունով ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի նախկին աշխատակիցը պատահական իմանալով, որ «Մայամի Հերալդ» թերթում  աշխատող լրագրողներից մեկի ծնողները Ղարաբաղից են, նրան հարցազրույց էր տվել ու պատմել, որ 1993-ին պետքարտուղար Ուորեն Քրիստոֆերի մոտ մասնակցել է խորհրդկացության, որտեղ որոշվել է նրան ուղարկել պատերազմող Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում Վաշինգտոնի առաջարկները ներկայացնելու համար։
Օգտվելով Ռուսաստանի թուլությունից, Չեչնիայում պատերազմ էր, Ռուսաստանի ներսում անհանգիստ իրավիճակ, Ելցինը լուծարել էր խորհրդարան,  բայց նրանք չէին հնազանդվում,  ու նման խառնաշփոթ  պայմաններում Վաշինգտոնը ցանկացել է ոտքի տեղ ապահովել Հարավային Կովկասում։
Մայքլ Բրանդաուերը ժամանել էր Ստեփանակերտ և, ինչպես ինքն է պատմել, ԱՄՆ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդներին գայթակղիչ առաջարկ է արվել։ Գաղափարը հետևյալն էր՝ Ստեփանակերտը դիմում է ԱՄՆ-ին խնդրելով, որ ԱՄՆ-ն  իր հովանու տակ վերցնի Ադրբեջանից հանրաքվեով անջատված ինքնահռչակ, չճանաչված Ղարաբաղը։ Նախկին դիվանագետի պատմելով՝ ինքը Ստեփանակերտում բացատրել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը կարող է դառնալ ԱՄՆ-ի անդրծովյան տարածք, այնպես ինչպես Պուերտո Ռիկոն, Գուամը կամ Ամերիկյան Սաոման։ Ղարաբաղը պահպանելու էր իքնակառավարման բոլոր ինստիտուտները՝ նահանգապետ, տեղական խորհրդարան, կառավարություն, դատական համակարգ, ինչպես նաև  ցանկացած ժամանակ հանրաքվե անցկացնելու իրավունք, եթե ցանկանար փոխել իր կարգավիճակը, ասենք միանար Հայաստանին։ Վաշինգտոնը խոստացել էր 15 միլիարդ դոլարի օգնություն տրամադրել, որը կօգներ ռազմական հաջողություններ ունենալ և պայմաններ թելադրել Բաքվին։ Իսկ պատերազմից հետո Ղարաբաղում որպես ազգային դրամ շրջանառվելու էր ամերիկյան դոլարը։
Հատկապես վերջին առաջարկը  դուր էր եկել ղարաբաղցիներին, ասել էր Մայքլ Բրանդաուերը, բայց նրա պատմելով՝ Ղարաբաղում արբեցած էին ռազմական վերջին հաջողություններով, ու զինվորականները պատրանքներ են ունեցել հասնել մինչև Բաքու, մինչև Կասպյան նավթահորերը։ Երևանի դիրքորոշման մասին նա ասել էր, թե Հայաստանի ղեկավարությունը կտրականապես դեմ էր արտահայտվել իր ներկայացրած գաղափարին։
Ի վերջո, այդ ժամանակաշրջանում Հարավսլավական պատերազմը ահագնացել էր, և ԱՄՆ-ի ուշադրությունը ուղղվել էր այնտեղ։
Պաշտոնաթող դիվանագետը հայազգի լրագրողին նույնիսկ թթի օղի էր առաջարկել, որը բերել էր Ղարաբաղից։
Որքան ես հիշում եմ, այս պատմությունը մինչև հիմա ոչ մի արձագանք, մեկնաբանություն չի ստացել։ Եթե իրոք եղել է այդ գերգաղտնի այցը ու առաջարկը, ապա դժվար չէ պատկերացնել հանդիպումների հավանական շրջանակը։ Բայց ոչ մեկը չի հաստատել, գուցե՝ ամոթից, որ հրաժարվել են նման հնարավորությունից։ Գուցե սուտ է, իրականությանը  չի համապատասխանում, բայց հերքում չկա, թեկուզ թերթից հերքում պահանջվեր, եթե նման բան իրոք չի եղել»։

"I remembered a forgotten story related to the prospect of the US entering the South Caucasus, which Armen Dulyan had written about a long time ago. The retired State Department diplomat had said that in 1993, he had visited Stepanakert and made a tempting offer of US sponsorship to the Karabakh leadership, but they had not agreed.
A former US State Department employee named Michael Brandauer, having accidentally learned that one of the journalists working for the Miami Herald newspaper had parents from Karabakh, gave him an interview and told him that in 1993 he had participated in a consultation with Secretary of State Warren Christopher, where it was decided to send him to the warring Nagorno-Karabakh to present Washington's proposals on the spot.
Taking advantage of Russia's weakness, a war broke out in Chechnya, creating a turbulent situation within Russia. Despite Yeltsin's dissolution of the parliament, the parliamentarians refused to comply. In these chaotic conditions, Washington sought to establish a foothold in the South Caucasus.
Michael Brandauer arrived in Stepanakert, and, as he said, the US made a tempting offer to the leaders of Nagorno-Karabakh. The idea was as follows: Stepanakert would appeal to the US with a request that the US take under its auspices the self-proclaimed, unrecognized Karabakh, which had seceded from Azerbaijan by referendum. According to the former diplomat, he had explained in Stepanakert that Nagorno-Karabakh could become an overseas territory of the US, just like Puerto Rico, Guam, or American Samoa. Karabakh would retain all the institutions of self-government: a governor, a local parliament, a government, and a judiciary, as well as the right to hold a referendum at any time if it wanted to change its status, for example, to join Armenia. Washington had promised to provide $15 billion in aid, which would help it achieve military successes and dictate terms to Baku. And after the war, the American dollar would circulate as the national currency in Karabakh.
The Karabakh people especially liked the last proposal, Michael Brandauer said. Still, according to him, the latest military successes in Karabakh intoxicated them, and the military had illusions of reaching Baku, the Caspian oil fields. Regarding Yerevan's position, he said that the Armenian leadership was categorically against the idea he presented.
After all, at that time, the Yugoslav war was escalating, and the US's attention was focused there.
The retired diplomat even offered the Armenian journalist mulberry vodka, which he had brought from Karabakh.
As far as I remember, this story has not received any response or comment so far. If that top-secret visit and offer did happen, then it is not difficult to imagine the possible scope of the meetings. But no one has confirmed it, perhaps out of shame that they refused such an opportunity. It may be a lie that does not correspond to reality, but there is no denial, even if a denial were required from the newspaper, if such a thing did not happen."