Լավատեսական ահազանգ․ Լևոն Տեր-Պետրոսյան
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի նոր հանճարեղ միտք է հղացել, այն է՝ իր համակիրների և աջակիցների միջոցով հզոր մի հանրահավաք կազմակերպել Վաղարշապատի հրապարակում, ընդհուպ Մայր Աթոռի հարևանությամբ։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ գիտակցված սադրանք՝ ուղղված ամբոխի միջոցով Եկեղեցուն ճզմելուն։ Նա չի՞ գիտակցում, արդյոք, որ Եկեղեցու հետևորդները շատ ավելի բազմամարդ են, քան իր կողմնակիցները։ Անշուշտ գիտակցում է, բայց նրա նպատակը հենց այդ ուժը ջախջախելն է՝ թերևս արժանանալու համար Ներոնի փառքին։ Փաշինյանի քայլն արտառոց ու վտանգավոր է մանավանդ մի այլ տեսակետից։ Ցանկացած իշխանության գլխավոր խնդիրը երկրի ներքին կայունության և ժողովրդի անվտանգության ապահովումն է։ Մինչդեռ Հայաստանի իշխանության բոլոր քայլերն ուղղված են կայունությունը խախտելուն և երկրում խառնաշփոթ ստեղծելուն։
Արտաքին սպառնալիքներին դիմակայելու միակ միջոցը ներքին կայունության ապահովումն է։ Եթե դա կայանա, ապա միանգամից կնվազեն արտաքին գործոններով պայմանավորված սպառնալիքները, և հակամարտող կողմերը պատեհություն կգտնեն երկկողմանի կառուցողական բանակցություններ սկսելու։ Դրա համար նրանցից պահանջվում է անմիջապես դադարեցնել միմյանց հասցեին հնչող հայհոյախառն արտահայտություններն ու սպառնալիքները և, Հայրենիքի շահերից մեկնելով, փորձել համաձայնության գալ թեկուզ ամենացավոտ հարցերում։
Ցանկացած պետության գլխավոր խնդիրը երկրի ներքաղաքական կայունության ապահովումն է, քանզի դրա հակոտնյան քաոսն է։ Ցնցումներ սովորաբար հրահրում են ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը, մինչդեռ Հայաստանում տեղի է ունենում ճիշտ հակառակը։ Տառապելով մեծամոլության սինդրոմով, Փաշինյանը, որպես կանոն, ինքն է թեժացնում իրավիճակը։
Իմ կարծիքով, հակադիր ուժերի դիմակայության վերացմանը կամ թեկուզ դրա մեղմացմանը մեծապես կնպաստեր Վաղարշապատում նախատեսված հանրահավաքի չեղարկումը և քաղբանտարկյալների, առաջին հերթին, Բագրատ և Միքայել Սրբազանների և Սամվել Կարապետյանի ազատ արձակումը։ Այսօր դա է Հայաստանի ներքաղաքական լարվածության թուլացման միակ միջոցը։ Վստահ եմ, որ այն ոչ միայն չի վնասի Փաշինյանի հեղինակությանը, այլ ընդհակառակը, պետական այրին վայել այդ քայլը կգնահատվի համայն հայության կողմից։ Դա, մանավանդ, դրական ազդեցություն կունենա արտաքին ուժերի հետ ավելի վստահ դիրքերից բանակցելու նկատառումով։ Ակնհայտ է նաև այն փաստը, որ որքան բարդանում է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, այնքան թուլանում են մեր դիրքերն արտաքին հարաբերությունների բնագավառում»։

Оптимистичное предупреждение: Левон Тер-Петросян
«Премьер-министр РА Никол Пашинян выдвинул очередную гениальную идею — организовать с помощью своих сторонников и союзников мощный митинг на площади Вагаршапата, вплоть до территории рядом с Первопрестольным Эчмиадзином. Что это, если не сознательная провокация — попытка задавить Церковь при помощи толпы? Разве он не осознаёт, что последователей Церкви значительно больше, чем его сторонников? Конечно, осознаёт, но его цель именно в том, чтобы уничтожить эту силу — возможно, чтобы заслужить славу Нерона. Этот шаг Пашиняна особенно опасен и с другой точки зрения: главная задача любой власти — обеспечение внутренней стабильности и безопасности народа. Тогда как все действия армянской власти направлены на дестабилизацию и создание хаоса в стране.
Единственным способом противостояния внешним угрозам является обеспечение внутренней стабильности. Если она будет достигнута, внешне обусловленные угрозы сразу же уменьшатся, и стороны конфликта смогут приступить к конструктивным двусторонним переговорам. Для этого необходимо немедленно прекратить взаимные оскорбления и угрозы и, исходя из интересов Родины, попытаться достичь согласия даже по самым болезненным вопросам.
Главной задачей любого государства является обеспечение внутриполитической стабильности, потому что её противоположность — это хаос. Обычно потрясения провоцируют оппозиционные силы, тогда как в Армении происходит прямо противоположное. Страдая от синдрома мании величия, Пашинян, как правило, сам подогревает ситуацию.
На мой взгляд, смягчению или даже устранению противостояния в значительной степени способствовала бы отмена митинга, запланированного в Вагаршапате, а также освобождение политзаключённых — в первую очередь, архиереев Баграта и Микаэла, также Самвела Карапетяна. Сегодня это единственный путь к снижению внутренней напряжённости в Армении. Убеждён, что такой шаг не только не повредит авторитету Пашиняна, но наоборот — достойный государственного деятеля поступок будет высоко оценён всем армянским народом. Особенно это окажет позитивное влияние на возможность ведения переговоров с внешними силами с более уверенных позиций. Очевиден также тот факт, что чем сложнее становится внутриполитическая ситуация в Армении, тем слабее становятся наши позиции во внешнеполитической сфере».