Արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը «ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«Սիրիայի հարավային ալ-Սուվեյդա նահանգում բնիկ դրուզների և Սիրիայի կառավարական ու կից բեդվինական ուժերի միջև մի քանի օր տևած բախումները, հնարավոր է, ժամանակավորապես դադարեցին՝ նաև ԱՄՆ-ի կողմից գործադրված ջանքերի արդյունքում։ Իսրայելի ուղիղ ռազմական միջամտությունն ստեղծված իրավիճակին կարող էր ավելի տևական դարձնել հակամարտությունը, քանի որ իսրայելական հատուկ ծառայությունները երկար ժամանակ են աշխատում Սիրիայի մասնատման և դրուզական տարածաշրջանի՝ Իսրայելին աստիճանական ինտեգրման ուղղությամբ։
Մինչդեռ հատկապես Թուրքիայի ակտիվ ներգրավվածությունը ներսիրիական գործընթացներին, ԱՄՆ-ի՝ նոր հակամարտություններից խուսափելու ձգտումն առայժմ սահմանափակեցին Իսրայելի հնարավորությունները։
Ինչ վերաբերում է բուն գործընթացին, ապա ալ-Սուվեյդայում տեղի ունեցողը շուրջ մեկ տասնամյակ ինքնակառավարվող տարածաշրջանում պետության ինքնիշխանության վերականգնմանը միտված գործողություն էր կառավարության կողմից։
Սիրիական քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում ալ-Ասադի վարչակարգը խուսափում էր այ-Սուվեյդայի դեմ գործողություններից՝ զգուշանալով Իսրայելի հավակնություններից, հատկապես, երկրում արտաքին միջամտության համար ձևավորված բարենպաստ իրավիճակի պայմաններում։
Ուստի, թեպետ կառավարական ուժերի գործողությունը լիարժեք արդյունավետություն չունեցավ, ու կառավարական ԶՈւ-երը դուրս բերվեցին քաղաքից, բայց բացահայտ ուղերձ հղվեց Իսրայելին առ այն, որ Սիրիայի գործող կառավարության նկատմամբ առկա է տարածաշրջանային և միջազգային լայն աջակցություն, և ներկայումս Սիրիայի մասնատման սցենարի հավանականությունը միայն Իսրայել-Սիրիա խախտված ռազմական հավասարակշռությամբ և Սիրիայի ներսում եղած բազմաթիվ խնդիրներով չի պայմանավորված, այլև՝ արտաքին գործոններով։
Այնպես որ, գուցե այս պահին ալ-Սուվեյդայում իրավիճակը կառավարելի դառնա, բայց քանի դեռ աշխարհում շարունակվում է գլոբալ անորոշությունը, Իսրայելը փորձելու է պարբերաբար օրակարգ բերել Սիրիայի հարավի անեքսիայի սցենարը, ինչպես վերջին երկու տարիներին սեփական անվտանգային միջավայրի բարելավման բազմաթիվ փորձերն էին»։

The clashes that lasted several days between the indigenous Druze and the Syrian government and allied Bedouin forces in the southern Syrian province of al-Suwayda may have temporarily stopped, also as a result of the efforts made by the United States. Israel’s direct military intervention in the current situation could have made the conflict more protracted, since Israeli special services have long been working towards the fragmentation of Syria and the gradual integration of the Druze region into Israel.
Meanwhile, Turkey’s active involvement in intra-Syrian processes, in particular, and the US’s desire to avoid new conflicts have so far limited Israel’s capabilities.
As for the process itself, what was happening in al-Suwayda was an action by the government aimed at restoring the state’s sovereignty in the region that had been self-governing for about a decade.
During the Syrian civil war, the al-Assad regime avoided taking action against al-Suwayda, wary of Israeli ambitions, especially in the context of the favorable situation for external intervention in the country.
Therefore, although the operation of the government forces was not fully effective, and the government forces were withdrawn from the city, a clear message was sent to Israel that there is broad regional and international support for the current Syrian government. The possibility of a scenario of the division of Syria at present is not only due to the disturbed military balance between Israel and Syria and numerous problems within Syria, but also to external factors.
So, perhaps at this moment, the situation in al-Suwayda will become manageable. Still, as long as global uncertainty continues in the world, Israel will try to periodically bring the annexation scenario of southern Syria to the agenda, as it has with the numerous attempts to improve its security environment in the past two years.