Անընդունելի է. Քամալյան
«Ո՛չ Բայդենի կողմից օգտագործած «ցեղասպանություն» եզրույթից եմ ոգևորվել, ոչ էլ՝ այսօր Թրամփի կողմից այդ եզրույթի չօգտագործելուց եմ հիասթափվել։
Քանի դեռ հայ քաղաքական միտքը չի կարողանում հասկանալ աշխարհի քաղաքական լեզուն, ապա միշտ հայ մարդուն կպահեք այսրոպեական ոգևորությունների ու հիասթափությունների ծիրում։
Ահա, հենց սրա համար է ասվում, որ ցեղասպանության ճանաչումը չի կարող համարվել մի ամբողջ պետության արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն, նախ, այդ ամենը բարոյական առումով է անընդունելի, որովհետև անընդունելի է ազգային ողբերգությունը դարձնել դիվանագիտական սակարկումների միջոց, երկրորդն էլ, պետությունը քաղաքական, տնտեսական, ռազմական շահեր գեներացնող օրգանիզմ է, և, բնականաբար, ցանկացած օրգանիզմ ունի կենսական անհրաժեշտության պահանջներ, և պետական քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները կապված են այդ կենսական պահանջները բավարարելու հետ»։

It is unacceptable to turn a national tragedy into a means of diplomatic bargaining. Kamalyan
“I was neither excited by the term “genocide” used by Biden nor disappointed by Trump’s failure to use that term today.
As long as the Armenian political mind cannot understand the political language of the world, you will always keep the Armenian people in the circle of momentary excitements and disappointments.
This is precisely why it is said that the recognition of the genocide cannot be considered a priority of the foreign policy of an entire state. First, all this is morally unacceptable because it is unacceptable to turn a national tragedy into a means of diplomatic bargaining. Second, the state is an organism that generates political, economic, and military interests, and, naturally, any organism has vital needs, and the main priorities of state policy are related to satisfying these critical needs.”