Հայաստանը մասնակցում է այս կարևորագույն միջոցառմանը. Բաբաջանյան
Փետրվարի 10-ին Փարիզում կբացվի AI Action Summit-ը՝ արհեստական բանականության գագաթնաժողովը, որը նախագահելու են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին: Միջոցառմանը կմասնակցեն 80 երկրների պետությունների ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարներ, գիտնականներ և մշակութային գործիչներ: Սա բացառիկ հարթակ է ԱԲ զարգացման ռազմավարության և միջազգային համագործակցության համար:
Արհեստական բանականությունը վաղուց դարձել է անվտանգության և պաշտպանության հիմնական գործիք: Այն մեծ ծավալներով կիրառվում է ՆԱՏՕ-ի և առաջատար բանակների հետախուզական արբանյակներում ու սահմանային անվտանգության համակարգերում: ԱԲ տեխնոլոգիաները գերակայող գործոն են ժամանակակից աշխարհում:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ առաջիկա տարիներին արհեստական բանականության ոլորտում Ֆրանսիան կստանա 109 միլիարդ եվրոյի ներդրում: Սա համարժեք է ամերիկյան «Stargate» ծրագրի շրջանակում Դոնալդ Թրամփի կողմից հայտարարված 500 միլիարդ դոլարի ներդրմանը: Ներդրումների մեծ մասը կանեն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, ամերիկյան և կանադական խոշոր ֆոնդեր, ինչպես նաև ֆրանսիական ընկերություններ՝ Illiad, Orange և Thales:
Միայն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները կներդնի 30-50 միլիարդ եվրո Եվրոպայի ամենամեծ տվյալների մշակման կենտրոնի կառուցման համար, որի հաշվարկային հզորությունը կարող է հասնել մեկ գիգավատի: Կանադական Brookfield ֆոնդը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը Ֆրանսիայում ներդնել 20 միլիարդ եվրո՝ կենտրոնանալով տվյալների նոր կենտրոնների վրա, այդ թվում՝ Կամբրեում կառուցվելիք հսկայական կենտրոնի, որը ևս մեկ գիգավատ հզորություն կունենա:
Ֆրանսիական առաջատար Mistral AI ստարտափը հայտարարել է սեփական տվյալների կենտրոնի կառուցման համար մի քանի միլիարդ եվրոյի ներդրման մասին:
Թրամփի պաշտոնավարման տարիներին Եվրոպայում ձևավորվեց հստակ ուժային փոփոխություն: Ֆրանսիան ստանձնեց առաջատար դերը Եվրամիությունում: Արդյունքում, Մակրոնի ղեկավարությամբ Ֆրանսիան դառնում է տեխնոլոգիական ինքնիշխանության և ԱԲ քաղաքականության ձևավորման գլխավոր կենտրոն:
Հայաստանը պետք է զարգացնի հարաբերությունները և՛ Ֆրանսիայի, և՛ Հնդկաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության ձևաչափով: Դաշինք Ֆրանսիայի հետ՝ նշանակում է ուղիղ մուտք եվրոպական պաշտպանական և տեխնոլոգիական համակարգեր: Համագործակցությունը Հնդկաստանի հետ՝ նշանակում է կապ Ասիայի ամենաարագ զարգացող տեխնոլոգիական հարթակների հետ:
Արհեստական բանականությունը աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք է: Հայաստանը պետք է լինի այդ պայքարի մաս՝ դաշնակցելով առաջատարներին»:

Armenia participates in this important event: Babajanyan
The AI ​​Action Summit, chaired by French President Emmanuel Macron and Indian Prime Minister Narendra Modi, will open in Paris on February 10. It will include heads of state from 80 countries, representatives of international organizations, technology leaders, scientists, and cultural figures. This is an exclusive platform for AI development strategy and international cooperation.
Artificial intelligence has long become a key tool for security and defense. It is widely used in reconnaissance satellites and border security systems of NATO and leading armies. AI technologies are a dominant factor in the modern world.
French President Emmanuel Macron announced that France will receive a 109 billion euro investment in artificial intelligence in the coming years. This is equivalent to the $500 billion investment Donald Trump announced within the framework of the American "Stargate" program. The United Arab Emirates, large American and Canadian funds, and French companies Iliad, Orange, and Thales will make most of the investments.
The United Arab Emirates alone will invest 30-50 billion euros in constructing the most significant data processing center in Europe, the computing power of which could reach one gigawatt. The Canadian fund Brookfield plans to invest 20 billion euros in France by 2030, focusing on new data centers, including a vast center to be built in Cambrai, which will have another gigawatt capacity.
The leading French startup, Mistral AI, has announced a several billion euro investment in constructing its own data center.
During Trump's years in office, a clear power shift took place in Europe. France assumed a leading role in the European Union. As a result, under Macron's leadership, France is becoming the leading center for technological sovereignty and the formation of AB policy.
Armenia should develop strategic partnerships with France and India. An alliance with France would give Armenia direct access to European defense and technological systems, while cooperation with India would provide Armenia access to Asia's fastest-growing technology platforms.
Artificial intelligence is a tool of geopolitical struggle. Armenia must participate in this struggle and ally with the leaders.