«Ապշեցնող էր Եզրաս արքեպիսկոպոսի հայտարարությունը». Բաբաջանյան
«Երեկ հայտնի դարձավ, որ մոսկովյան հիվանդանոցում մահացել է քրեական աշխարհում «Արմեն Գորլովսկի» անունով հայտնի Արմեն Սարգսյանը։ Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության (СБУ) տվյալներով՝ նա պատկանում էր Վիկտոր Յանուկովիչի մերձավոր շրջապատի հանցավոր տարրերին և 2014 թվականից գտնվում էր միջազգային հետախուզման մեջ՝ Կիևի կենտրոնում սպանություններ կազմակերպելու մեղադրանքով։ 2015 թվականից նրա անունը ներառված էր «Միրотворец» տվյալների բազայում, որտեղ նշվում էր, որ Սարգսյանը մասնակցել է ապօրինի զինված խմբավորումների կազմավորմանը և վտանգել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը։
Սարգսյանի գործունեությունը միշտ կապվել է քրեական և ռազմական հանցագործությունների հետ։ Նա գործել է որպես ռուսական իշխանությունների կամակատար, իսկ 2022-ին ստեղծեց «Արբատ» անվամբ գումարտակ՝ բաղկացած ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցներից։ 2024 թվականին Ռուսաստանի իշխանությունների հրահանգով նրա մարդիկ ներգրավվել են Հայաստանում պետական հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ։
Բացի դրանից, ըստ տեղեկութունների, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, երբ Հայաստանը և Արցախը մահու և կյանքի կռիվ էին տալիս, Սարգսյանը ոչ միայն որևէ աջակցություն չի ցուցաբերել հայրենիքին, այլև ռուսական իշխանությունների հրահանգով համակարգել է Ռուսաստանից Հայաստան ռազմական կամ մարդասիրական օգնության արգելումը:
Այս ամենի ֆոնին ապշեցնող էր Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի հայտարարությունը, որը Սարգսյանին ներկայացրեց որպես բարեպաշտ, իսկ նրա մահը որակեց «մարդկության դեմ ուղղված հանցանք»։
Այս հայտարարությունը ծայրաստիճան անհասկանալի և անընդունելի է։ Ինչպե՞ս կարող է Հայ Առաքելական Եկեղեցին հանցագործին, որը հայտնի էր որպես քրեական հեղինակություն, ներկայացնել որպես բարեպաշտ հավատացյալ։ Ինչպե՞ս կարող է եկեղեցին մարդուն, որը կանգնած էր ապօրինի զինված խմբավորումների ստեղծման և պետական հեղաշրջման փորձի հետևում, որակել որպես արժեքների պահապան։ Եվ ինչպե՞ս կարող է եկեղեցու ներկայացուցիչը պաշտպանել մի անձնավորության, որի դերն ավելի շատ ծառայելն է օտար շահերին, քան սեփական պետության և ժողովրդի բարօրությանը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցին պատմության ընթացքում միշտ եղել է հայ ժողովրդի ինքնության, պայքարի և հոգևոր պաշտպանության կարևորագույն հիմնասյուներից մեկը։
Եկեղեցին երբևէ այսպիսի անարգանք չի թույլ տվել հայ ժողովրդի հանդեպ, որ բացահայտ քրեական գործչի մահը որակի որպես «մարդկության դեմ ուղղված հանցանք», այն դեպքում, երբ հենց այդ անձնավորության գործունեությունն էր հակահայկական և վնասաբեր։ Այսպիսի մոտեցումները խարխլում են եկեղեցու հեղինակությունը և վտանգում նրա դերը՝ որպես հայ ժողովրդի ազգային ինքնության պահապան»։

"Archbishop Ezras' statement was astonishing." Babajanyan
"Yesterday, it became known that Armen Sargsyan, known in the criminal world as "Armen Gorlovsky," died in a Moscow hospital. According to the Security Service of Ukraine (SBU), he belonged to the criminal elements of Viktor Yanukovych's inner circle. He had been on the international wanted list since 2014 on charges of organizing murders in the center of Kyiv. Since 2015, his name has been included in the "Peacemaker" database, which stated that Sargsyan participated in the formation of illegal armed groups and threatened the territorial integrity of Ukraine.
Sargsyan's activities have always been associated with criminal and military crimes. He acted as an agent of the Russian authorities, and in 2022, he created a battalion called "Arbat," consisting of our compatriots living in Russia. In 2024, on the orders of the Russian authorities, his people were involved in organizing an attempted coup d’état in Armenia.
In addition, according to information, during the 44-day war, when Armenia and Artsakh were fighting a life-and-death struggle, Sargsyan not only did not provide any support to the homeland but also, on the orders of the Russian authorities, coordinated the ban on military or humanitarian aid from Russia to Armenia.
Against the background of all this, the statement of Archbishop Ezras Nersisyan, the Primate of the Diocese of Russia and New Nakhichevan of the Armenian Apostolic Church, who presented Sargsyan as pious and qualified his death as a "crime against humanity," was striking.
This statement is highly incomprehensible and unacceptable. How can the Armenian Apostolic Church present a criminal, who was known as a criminal authority, as a pious believer? How can the Church qualify a person who was behind the creation of illegal armed groups and the attempted coup d’état as a keeper of values? And how can a church representative defend a person whose role is to serve foreign interests more than the well-being of his state and people?
Throughout history, the Armenian Apostolic Church has been one of the most essential pillars of the Armenian people's identity, struggle, and spiritual defense.
The Church has never allowed such disrespect for the Armenian people as to openly describe the death of a criminal as a "crime against humanity" when the very activity of that person was anti-Armenian and harmful. Such approaches undermine the authority of the Church and endanger its role as the guardian of the national identity of the Armenian people."