Մարդանման ռոբոտներն արդեն սենդվիչ են պատրաստում, շապիկ ծալում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Շանհայի արվարձանում տեղակայված մեծածավալ պահեստում տասնյակ մարդանման ռոբոտներ օպերատորների վերահսկողությամբ օրական մինչև 17 ժամ կատարում են նույնատիպ գործողություններ՝ ծալում շապիկներ, պատրաստում սենդվիչներ, բացում դռներ։ Գործընթացի նպատակը մեծածավալ տվյալների հավաքագրումն է, որոնք օգտագործվում են ռոբոտների ուսուցման և կատարելագործման համար։
Ռոբոտները ստեղծվել են չինական AgiBot ստարտափի կողմից, որն ակնկալում է, որ ապագայում դրանք կվերափոխեն մարդկային աշխատանքն ու առօրյան։ Մարդանման ռոբոտների զարգացումը Չինաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի՝ հաշվի առնելով բնակչության նվազումը, տնտեսական աճի դանդաղումը և ամերիկյան սակագնային ճնշումները։
Վերջերս AgiBot-ի պահեստ է այցելել նախագահ Սի Ծինփինը։ Նա ծանոթացել է ռոբոտների աշխատանքին և հումորով նշել, որ դրանք կարող են անգամ ֆուտբոլ խաղալ։
Չինաստանում գործում են նաև այլ ռոբոտաշինական ընկերություններ, այդ թվում՝ Unitree-ն։ Սի Ծինփինը հանդիպել է նաև այդ ընկերության ներկայացուցիչների հետ՝ ընդգծելով ռոբոտաշինության կարևոր դերը տնտեսության զարգացման գործում։
Չինաստանը նպատակ ունի առաջատար դիրք զբաղեցնել արդյունաբերության նոր՝ ռոբոտաշինական հեղափոխության մեջ։ Վերջին տարիներին չինական ռոբոտներն արդեն ցուցադրել են իրենց տեխնիկական հնարավորությունները՝ կատարել սալտոներ, մասնակցել կես մարաթոնի և խաղացել ֆուտբոլ։

Humanoid robots are already making sandwiches and folding T-shirts (VIDEO)
In a large warehouse in the suburbs of Shanghai, dozens of humanoid robots perform similar tasks for up to 17 hours a day under the supervision of operators: folding T-shirts, making sandwiches, and opening doors. The process collects large amounts of data, which is used to train and improve the robots.
The robots were created by the Chinese startup AgiBot, which expects them to transform human work and everyday life in the future. Given China's declining population, slowing economic growth, and US tariff pressure, the development of humanoid robots is strategically essential.
President Xi Jinping recently visited the AgiBot warehouse. He got acquainted with the robots' work and humorously noted that they could play football.
Other robotics companies operate in China, including Unitree. Xi Jinping also met with representatives of this company and stressed the important role of robotics in economic development.
China aims to lead a new industrial revolution: robotics. In recent years, Chinese robots have demonstrated their technical capabilities by performing somersaults, running a half marathon, and playing soccer.