Ֆրանսիայի կառավարությունը պայքար է սկսում TikTok-ի #SkinnyTok միտման դեմ
Ֆրանսիայի թվային մեդիայի նախարար Կլարա Շապպազը քննադատել է TikTok-ում տարածված #SkinnyTok միտումը՝ այն բնութագրելով որպես «զզվելի և բացարձակապես անընդունելի»։ Նրա խոսքով՝ այս միտումը խթանում է անորեքսիան՝ նպաստելով ամոթանքի, նվաստացման և հոգեբանական ճնշման տարածմանը, հատկապես՝ երիտասարդ աղջիկների ու կանանց շրջանում։
Նախարարը դիմել է Ֆրանսիայի աուդիովիզուալ և թվային հաղորդակցության վերահսկողության մարմնին (Arcom), ինչպես նաև Եվրամիության համապատասխան կառույցներին՝ հորդորելով ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ։
«Այս տեսանյութերը, որոնք քարոզում են ծայրահեղ նիհարություն, զազրելի են և չեն կարող հանդուրժվել։ Թվային գործիքները կարող են խթանել առաջընթացն ու ազատությունը, սակայն դրանց ոչ պատշաճ օգտագործումը սպառնում է կյանքերին։ Սոցիալական հարթակներն այլևս չեն կարող խուսափել իրենց պատասխանատվությունից», – հայտարարել է Շապպազը։

French Digital Media Minister Clara Chappaz has condemned the #SkinnyTok trend on TikTok, describing it as “disgusting and completely unacceptable.” According to her, the trend promotes anorexia, contributing to the spread of shame, humiliation, and psychological pressure, especially among young girls and women.
The minister has urged France’s audiovisual and digital communications regulator (Arcom) and the relevant European Union bodies to take appropriate measures.
“These videos, which promote extreme thinness, are disgusting and cannot be tolerated. Digital tools can promote progress and freedom, but their improper use threatens lives. Social platforms can no longer avoid their responsibility,” Chappaz said.