NASA-ն բարձր է գնահատում լուսնի հետ աստերոիդի բախման վտանգը
NASA-ն բարձր է գնահատում 2024 YR4 աստերոիդի՝ 2032 թվականին լուսնի հետ բախման հավանականությունը. հայտնել են NASA-ի մերձերկրային օբյեկտների հետազոտությունների կենտրոնի ներկայացուցիչները։
Այս պահին այդ ցուցանիշը 3,8% է, փետրվարի վերջին 1,7% էր։ Ընդ որում, նշվում է, որ բախումը չի ազդի երկրային արբանյակի ուղեծրի վրա։ Աստերոիդի՝ լուսնին չդիպչելու հավանականությունը դեռ 96,2% է:
Նաև Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակի օգնությամբ գիտնականները հստակեցրել են աստերոիդի չափսերի շրջանակը։ Այժմ այն 53-67 մետր է, ինչը մոտավորապես 10 հարկանի շենքի չափ է։
Հիշեցնենք, որ մարտի սկզբին աստղագետ Լեոնիդ Էլենինը 2024 YR4 աստերոիդի պայթյունը համեմատել էր Չելյաբինսկի երկնաքարի պայթյունի հզորության հետ։ Նրա խոսքով՝ եթե երկնաքարը բախվի Երկրին, ապա դա կդառնա «տարածաշրջանային աղետ»:

Representatives of the NASA Center for Near-Earth Object Research reported that NASA highly estimates the probability of the asteroid 2024 YR4 colliding with the moon in 2032.
This figure is currently 3.8%; at the end of February, it was 1.7%. Moreover, the collision will not affect the orbit of the Earth's satellite. The probability that the asteroid will not hit the moon is 96.2%.
Also, with the help of the James Webb Space Telescope, scientists have clarified the asteroid's size range. Now, it is 53-67 meters, which is approximately the size of a 10-story building.
Recall that in early March, astronomer Leonid Elenin compared the power of the explosion of the asteroid 2024 YR4 with that of the Chelyabinsk meteorite explosion. According to him, if the meteorite hits Earth, it will be a "regional disaster."