Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում օգոստոսի 12-20-ը Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված են լինելու ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների նախապատրաստում և իրականացում՝ բժշկական տարհանման ընթացակարգերի շեշտադրմամբ:
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:
Խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության շրջանակում միջազգային խաղաղապահ գործողությունների համար նախապատրաստվող ստորաբաժանումները պարբերաբար մասնակցում են նմանօրինակ համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների գործընկեր երկրներում:

The joint Armenian-American military exercise "EAGLE PARTNER-2025" will be held
As part of preparations for participation in international peacekeeping missions, the Armenian-American joint military exercise "EAGLE PARTNER-2025" will be held in the Republic of Armenia from August 12-20.
The RA Ministry of Defense reported this.
The exercise will involve service members from the RA Armed Forces Peacekeeping Brigade, the US Army in Europe and Africa, and the Kansas National Guard.
The exercise involves the preparation and implementation of peacekeeping tasks, with an emphasis on medical evacuation procedures.
The exercise aims to enhance the interoperability of units participating in international peacekeeping missions, facilitate the exchange of best practices in management and tactical communication, and increase the readiness of the RA Armed Forces peacekeeping unit.
Within the framework of preparation for peacekeeping missions, units preparing for international peacekeeping operations regularly participate in similar joint military exercises and training in partner countries.