Հանրային մուլտիպլեքսը չպետք է սպասարկի օտարերկրյա քաղաքական օրակարգերը. ՀՌՀ
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովից հայտնում են, որ 2020 թ. դեկտեմբերին ստորագրվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև զանգվածային հեռահաղորդակցության ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որի նպատակներից էր «ՀՀ և ՌԴ միջև բարեկամական հարաբերությունների ու համագործակցության հետագա զարգացումը հեռահաղորդակցության բնագավառում»: Ըստ համաձայնագրի՝ Հայաստանի հանրային թվային մուլտիպլեքսում հեռարձակվեցին «ՌՏՌ-Պլանետա», «Առաջին ալիք.  Համաշխարհային ցանց» և «ՌՏՌ-Կուլտուրա» հեռուստածրագրերը:
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը շարունակաբար արձանագրել է, որ «ՌՏՌ-Պլանետա» և «Առաջին ալիք. Համաշխարհային ցանց» հեռուստածրագրերի մի շարք հաղորդումներ պարբերաբար խախտել և խախտում են թե՛ Համաձայնագրի դրույթները, թե՛ ՀՀ օրենսդրությունը, նաև ակնհայտ հակասություն ունեն Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ավանդական, փոխհարգալից դաշնակցային հարաբերությունների հետ:
Այսպես, Համաձայնագրի 4-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ  ռուսական կողմը պարտավորվում է Հայաստանի հանրային հեռարձակողին տրամադրել ունիվերսալ հեռարձակման լիցենզիա, որը իրավունք կտար հեռարձակում իրականացնել ՌԴ ամբողջ տարածքում։ Համաձայնագրի ստորագրելուց անցել է 4․5 տարի, սակայն մինչ այսօր մեր Հանրային հեռուստաալիքը չի հեռարձակվում Ռուսաստանում, ավելին՝ հետագա երկկողմ քննարկումների ժամանակ հայկական կողմին հայտնի է դարձել, որ «ունիվերսալ հեռարձակման լիցենզիա» հասկացություն ՌԴ օրենսդրությունում գոյություն չունի։
Համաձայնագրի 5-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՌԴ հեռուստաալիքները պարտավորվում են պահպանել ՀՀ օրենսդրությունը, բացառել հայ ժողովրդի և ազգային արժեքների նկատմամբ վիրավորական բովանդակությամբ հաղորդումները, ինչպես նաև միջամտությունը ՀՀ ներքաղաքական կյանքին։ Սակայն ցավով պետք է նշենք, որ վերընշված հեռուստաալիքները բազմիցս հեռարձակել են հաղորդումներ, որոնք պարունակել են Հայաստանի Հանրապետության պետական ինստիտուտներին և քաղաքացիներին հասցեագրված  վիրավորական արտահայտություններ ու խեղաթյուրված գնահատականներ, փաստերը  փոխարինել են հուզական ու ագրեսիվ բնորոշումներով:
Համաձայնագրի 6-րդ հոդվածը սահմանում է հեռարձակման պետության տարածքում ազգային տոների և հիշատակի օրերի կանոնների հարգում։ Իսկ ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ սգո և հիշատակի օրերին գովազդի և զվարճալի հաղորդումների հեռարձակումը արգելվում է։ Այս դրույթը ևս խախտվել է  պայմանագրի կնքումից ի վեր։
Թվարկած այս և բազմաթիվ այլ պատճառներով է, որ «ՌՏՌ-Պլանետա» և «Առաջին ալիք. Համաշխարհային ցանց»  հեռուստածրագրերի Հայաստանում վերահեռարձակման նպատակահարմարությունը վաղուց դարձել է լայն հասարակության քննարկման առարկա։ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովին շարունակում են հասցեագրվել բազմաթիվ բողոքներ, առաջարկներ, կարգավորող մարմնից պահանջում են թույլ չտալ Հայաստանի Հանրապետության հանրային մեդիատարածքը վերածել ամենաթողության միջավայրի, որտեղ վիրավորանքը, ապատեղեկատվությունը, գռեհիկ բառապաշարը, բռնության արդարացումն ու մարդու հիմնարար իրավունքների ոտնահարումը դառնում են նորմ ու բացասաբար են ազդում հանրային գիտակցության և վարմունքի վրա։
Թշնամանքի ու ամենաթողության ֆոնը, որը պարբերաբար ստեղծում են այդ  հեռուստաընկերությունների ուղերձները չեն կարող նպաստել նաև մեր երկու պետությունների հասարակությունների իրար ճանաչելու, հարգելու ու արժևորելու գործին։
Այս կապակցությամբ հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը պարբերաբար և հետևողականորեն դիմել է ՀՀ Կառավարություն, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն՝ ներկայացնելով արձանագրված  խախտումները։  Առաջարկել ենք համապատասխան քայլեր ձեռնարկել՝ ուղղված օտարերկրյա հեռարձակողների նկատմամբ կարգավորող մարմնի վերահսկողական լիազորությունները լիարժեք իրականացնելուն, ինչպես նաև կատարել համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ: Ազգային Ժողով ներկայացվող ՀՌՀ տարեկան հաղորդումներում նույնպես բարձրաձայնել ենք այս խնդիրը: Կառուցողական երկխոսության միջոցով փորձել ենք լուծել հակասությունները ՌԴ գործընկերների հետ հանդիպումների ընթացքում:
Սակայն պետք է խոստովանենք, որ ՌԴ այդ երկու հեռուստաալիքները շարունակում են ներառել իրենց հաղորդումներում  ապատեղեկատվություն, հասարակական լարվածություն հրահրող բովանդակություն՝ պարարտ հող ստեղծելով ֆիզիկական բռնության, հայհոյախառն վիրավորանքի ու ատելության համար։
Հանձնաժողովը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը․ հանրային մուլտիպլեքսը չպետք է օգտագործվի օտարերկրյա քաղաքական օրակարգերի սպասարկման համար, Հայաստանի տեղեկատվական տարածքը պետք է զերծ լինի ցանկացած օտարերկրյա ուժի մանիպուլյատիվ, քարոզչական և սադրիչ ներգործությունից, ներքին քաղաքական իրավիճակին միջամտելու փորձերից։ Մեր առաջնային պարտականությունն է պաշտպանել հանրային շահը, ազգային արժանապատվությունը և ՀՀ քաղաքացիների՝ հավասարակշռված ու արժանահավատ աղբյուրներից տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը։

Комиссия по телевидению и радио сообщает, что в декабре 2020 года было подписано соглашение между правительствами Армении и Российской Федерации о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций, одной из целей которого было «дальнейшее развитие дружеских отношений и сотрудничества между Арменией и РФ в области телекоммуникаций». Согласно соглашению, в общественном цифровом мультиплексе Армении начали транслироваться телеканалы «РТР-Планета», «Первый канал. Всемирная сеть» и «РТР-Культура».
Комиссия по телевидению и радио неоднократно фиксировала, что передачи телеканалов «РТР-Планета» и «Первый канал. Всемирная сеть» регулярно нарушают как положения соглашения, так и законодательство Армении, а также явно противоречат традиционным, взаимовыгодным союзническим отношениям между Россией и Арменией.
Так, статья 4 соглашения предусматривает, что российская сторона обязуется предоставить армянскому общественному вещателю универсальную лицензию на вещание, которая позволила бы осуществлять трансляцию на всей территории РФ. Прошло 4,5 года с момента подписания соглашения, но армянский Общественный телеканал до сих пор не вещает в России, более того, в ходе последующих двусторонних обсуждений армянской стороне стало известно, что понятие «универсальная лицензия на вещание» в законодательстве РФ не существует.
Согласно статье 5 соглашения, российские телеканалы обязаны соблюдать законодательство Армении, исключать передачи с оскорбительным содержанием в отношении армянского народа и национальных ценностей, а также вмешательство во внутреннюю политическую жизнь Армении. Однако, к сожалению, вышеуказанные телеканалы неоднократно транслировали передачи, содержащие оскорбительные высказывания и искаженные оценки в адрес государственных институтов и граждан Армении, заменяя факты эмоциональными и агрессивными характеристиками.
Статья 6 соглашения предусматривает соблюдение правил национальных праздников и дней памяти на территории государства вещания. Согласно законодательству Армении, в дни траура и памяти запрещена трансляция рекламы и развлекательных программ. Это положение также нарушалось с момента заключения соглашения.
По этим и многим другим причинам целесообразность ретрансляции телеканалов «РТР-Планета» и «Первый канал. Всемирная сеть» в Армении давно стала предметом общественного обсуждения. Комиссия продолжает получать многочисленные жалобы и предложения, требующие не допускать превращения общественного медиапространства Армении в среду вседозволенности, где оскорбления, дезинформация, грубая лексика, оправдание насилия и нарушение фундаментальных прав человека становятся нормой и негативно влияют на общественное сознание и поведение.
Фон вражды и вседозволенности, создаваемый сообщениями этих телеканалов, не способствует делу взаимопонимания, уважения и признания обществ наших двух государств.
В этой связи считаем необходимым сообщить, что Комиссия по телевидению и радио регулярно и последовательно обращалась в правительство Армении и Министерство высокотехнологической промышленности, представляя зафиксированные нарушения. Мы предлагали предпринять соответствующие шаги, направленные на полноценную реализацию полномочий регулирующего органа в отношении иностранных вещателей, а также внести соответствующие законодательные изменения. Эта проблема также поднималась в ежегодных отчетах Комиссии, представляемых в Национальное собрание. Через конструктивный диалог мы пытались урегулировать противоречия на встречах с российскими коллегами.
Однако следует признать, что эти два российских телеканала продолжают включать в свои передачи дезинформацию и контент, провоцирующий общественную напряженность, создавая благоприятную почву для физического насилия, оскорблений и ненависти.
Комиссия подтверждает свою позицию: общественный мультиплекс не должен использоваться для обслуживания иностранных политических интересов. Информационное пространство Армении должно быть свободно от манипулятивного, пропагандистского и провокационного воздействия любых иностранных сил, а также от попыток вмешательства во внутреннюю политическую ситуацию. Наша первоочередная обязанность — защищать общественные интересы, национальное достоинство и право граждан Армении получать информацию из сбалансированных и достоверных источников.