Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Firebird ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիգ Հովակիմյանին, NVIDIA ընկերությանն փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանին և Team Telecom Armenia ընկերության համահիմնադիր ու տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոն ստեղծելու նախագծի իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է շուրջ 500 միլիոն դոլար:
Վարչապետը կարևորել է նախագծի կյանքի կոչումը և ընդգծել ՀՀ Կառավարության աջակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի և էական ազդեցություն կունենա Հայաստանում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման ու առաջընթացի ապահովման գործում:
Ռազմիգ Հովակիմյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Կառավարությանը նախագծին աջակցելու համար և մանրամասներ ներկայացրել առաջիկա ծրագրերի ու քայլերի վերաբերյալ:
Ակնկալվում է, որ նախագծի շրջանակում կտեղակայվեն հազարավոր NVIDIA Blackwell GPU-ներ, կձևավորվի ավելի քան 100 մեգավատտ հզորությամբ ենթակառուցվածք։

Обсуждены дальнейшие шаги по созданию крупного центра данных искусственного интеллекта в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял сооснователя и генерального директора компании Firebird Размика Овакимяна, вице-президента компании NVIDIA Рева Лебаредяна и сооснователя и председателя совета директоров Team Telecom Armenia Александра Есаяна.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с реализацией проекта по созданию крупного центра данных искусственного интеллекта в Армении. Инвестиционная программа оценивается примерно в 500 миллионов долларов.
Премьер-министр подчеркнул важность реализации проекта и отметил поддержку правительства Армении. Никол Пашинян акцентировал, что проект придаст новый импульс и окажет значительное влияние на развитие и прогресс технологического сектора в Армении.
Размик Овакимян выразил благодарность правительству Армении за поддержку проекта и представил подробности предстоящих программ и шагов.
Ожидается, что в рамках проекта будут установлены тысячи графических процессоров NVIDIA Blackwell, а также создана инфраструктура мощностью более 100 мегаватт.