Վարչապետի խոսնակը՝ Դուբայում Փաշինյան-Ալիև հնարավոր հանդիպման մասին լուրերին
Հայաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը մեկնաբանել է Middle East Eye-ի հրապարակումն այն մասին, թե Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պլանավորում են հուլիսին հանդիպում անցկացնել Դուբայում։
Թեմայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը նշեց.
«Վարչապետի այցերի մասին ժամանակին տրամադրվում է պատշաճ տեղեկատվություն»։
Middle East Eye-ը, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրում է, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ցանկանում է հյուրընկալել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հանդիպումը՝ կովկասյան երկու ժողովուրդների միջև հարաբերությունները բարելավելու իր ջանքերի շրջանակներում։
Այս համատեքստում կայքը հիշեցրել է, որ հունիսի 25-ին Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարար շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանը հեռախոսազրույցներ է անցկացրել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։
Middle East Eye-ը մեջբերել է այդ հեռախոսազրույցի վերաբերյալ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության հետևյալ հատվածը.
«Նախարար Միրզոյանը և շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ապահովմանն ուղղված ջանքերի շուրջ»:

Prime Minister's Spokesperson on Rumors of Possible Pashinyan-Aliyev Meeting in Dubai
The press secretary of the Armenian Prime Minister, Nazeli Baghdasaryan, commented on a publication by Middle East Eye stating that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev plan to hold a meeting in Dubai in July.
In response to an inquiry by “Armenpress” on the topic, the press secretary of the Armenian Prime Minister, Nazeli Baghdasaryan, noted:
“Proper information about the Prime Minister’s visits is provided promptly.”
Middle East Eye, citing its sources, reports that the United Arab Emirates aims to host a meeting between the leaders of Armenia and Azerbaijan as part of its efforts to enhance relations between the two Caucasian nations.
In this context, the website recalled that on June 25, the Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, held telephone conversations with the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, and the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
Middle East Eye quoted the following excerpt from a statement released by the Armenian Foreign Ministry regarding the phone call:
“Minister Mirzoyan and Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan exchanged views on efforts to ensure peace in the South Caucasus and the Middle East.”