ԵՄ դեսպանն այցելել է Սյունիք
ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն այսօր միացել է «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության գործընկերներին՝ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքում մասնակցելու համայնքի դիմակայունության ամրապնդման ուղղված երկու նշանակալի ենթակառուցվածքային ծրագրերի պաշտոնական բացման արարողությանը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ-ում ԵՄ գրասենյակից։
ԵՄ-ի և Ավստրիական զարգացման գործակալության համաֆինանսավորմամբ կառուցվել է 80 կՎտ/ժ հզորությամբ նոր արևային ֆոտովոլտային կայան, որը կնպաստի կայուն էներգիայի օգտագործմանը և կծառայի Տեղ համայնքի կարիքներին՝ այդ թվում ապահովելով ժամանակակից ոռոգման համակարգի էներգամատակարարումը։
Ոռոգման այս համակարգի գործարկումը հնարավոր է դարձել Լիտվայի աջակցությամբ՝ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակում՝ ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի և Տեղի համայնքապետարանի ներդրումների շնորհիվ։
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է։

EU Ambassador visited Syunik
EU Ambassador Vasilis Maragos today joined partners of the Resilient Syunik Team Europe initiative in the official opening ceremony of two significant infrastructure projects aimed at strengthening the resilience of the Tegh community in the Syunik region, the EU Office in Armenia reported.
A new 80 kWh solar photovoltaic plant has been built with the co-financing of the EU and the Austrian Development Agency. This plant will contribute to the use of sustainable energy and serve the needs of the Tegh community, including ensuring the energy supply of a modern irrigation system.
The commissioning of this irrigation system was made possible with Lithuania's support within the framework of the Resilient Syunik Team Europe initiative and thanks to investments from the United States, the United Nations Development Programme, and the Tegh Municipality.
The "Resilient Syunik Team Europe Initiative" is a joint initiative of the European Union, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, and the EU Member States: Austria, the Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden, and partner Switzerland.