Հայաստանը մշտապես եղել է եվրոպական քաղաքակրթության մաս
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել Եվրոպայի օրվան նվիրված հանդիսավոր համերգային միջոցառում, որին մասնակցել և բացման խոսքով են հանդես եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Իր ելույթում Դավիթ Կարապետյանն ընդգծել է. «Եվրոպայի օրը խորհրդանշում է խաղաղությունը, միասնությունը և արժեքների հանդեպ նվիրվածությունը։ Հայաստանը մշտապես եղել է եվրոպական քաղաքակրթության մաս՝ կիսելով ընդհանուր պատմական ժառանգությունն ու արժեքային հիմքերը։ Այս տարիներին մենք ականատես ենք եղել Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների աստիճանական խորացմանը՝ հատկապես մշակույթի, կրթության և մարդկային շփումների ոլորտներում»։
Գլխավոր քարտուղար Կարապետյանը հատուկ շեշտել է միջմշակութային երկխոսության դերը ժողովուրդների միջև կամուրջներ կառուցելու և համընդհանուր արժեքների ամրապնդման գործում՝ արժևորելով Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև ձևավորված մշակութային կապերն ու փոխվստահությունը։ Միջոցառմանը ելույթ է ունեցել Հայաստանի վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանը դաշնամուրային մենահամերգով:

Armenia has always been part of European civilization
A solemn concert event dedicated to Europe Day was held at the Komitas Museum-Institute. The Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, David Karapetyan, and the Head of the Delegation of the European Union to the Republic of Armenia, EU Ambassador Vasilis Maragos, participated and delivered an opening speech.
In his speech, David Karapetyan emphasized, “Europe Day symbolizes peace, unity and commitment to values. Armenia has always been part of European civilization, sharing a common historical heritage and value foundations. In these years, we have witnessed the gradual deepening of Armenia-EU relations, especially in culture, education, and human contacts.”
Secretary General Karapetyan emphasized the role of intercultural dialogue in building bridges between peoples and strengthening common values, appreciating the cultural ties and mutual trust between the European Union and Armenia. Honored Artist of Armenia Hayk Melikyan performed a solo piano concert at the event.