Ֆրանսիացի գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու հեռանկարով
Մայիսի 2-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքից Հայաստան ժամանած մեկ տասնյակից ավելի գործարարներից կազմված պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում ֆրանսիացի գործարարները ներկայացրել են իրենց գործունեության ոլորտները, հետաքրքրություն հայտնել Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու, ինչպես նաև փոխշահավետ գործակցություն ձևավորելու վերաբերյալ։
Նախարար Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային քաղաքականությունը, ներդրումներին նպաստող օրենսդրական դաշտն ու բիզնեսին աջակցող գործիքակազմը. «Հայաստանն ընթանում է տնտեսության դիվերսիֆիկացման և ռազմավարական մի շարք ոլորտների զարգացման ճանապարհով։ Մեր առաջնահերթություններից է խթանել օտարերկրյա ներդրումները՝ ձևավորելով առավել նպաստավոր, ճկուն և կանխատեսելի գործարար միջավայր։ Մենք շահագրգռված ենք սերտ համագործակցությամբ՝ հատկապես ֆրանսիացի գործընկերների հետ, և պատրաստ ենք քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ներդրումային ծրագրերի իրագործման հնարավորությունները», - նշել է նախարարը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Էդգար Զաքարյանը, Լիլյա Սիրականյանը և Նարեկ Հովակիմյանը։

2 мая министр экономики Армении Геворг Папоян принял делегацию, состоящую из более чем десяти бизнесменов, прибывших из Лиона, Франция.
В ходе встречи французские предприниматели представили свои сферы деятельности, выразили заинтересованность в осуществлении инвестиций в Армении, а также в формировании взаимовыгодного сотрудничества.
Министр Геворг Папоян представил инвестиционную политику Армении, законодательную базу, способствующую инвестициям, и инструменты поддержки бизнеса. «Армения движется по пути диверсификации экономики и развития ряда стратегических отраслей. Одним из наших приоритетов является стимулирование иностранных инвестиций путём создания наиболее благоприятной, гибкой и предсказуемой деловой среды. Мы заинтересованы в тесном сотрудничестве, особенно с французскими партнёрами, и готовы обсуждать возможности реализации инвестиционных программ, представляющих взаимный интерес», — отметил министр.
В встрече также приняли участие заместители министра экономики Эдгар Закарян, Лилия Сираканян и Нарек Овакимян.