Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ երեք տարի առաջ իրենք ազատագրել են իրենց տարածքները, իսկ սեպտեմբերյան ռազմական գործողությունների մասին խոսելիս ասել է, որ երկրի ողջ տարածքում վերականգնել են ինքնիշխանությունը․
«ՄԱԿ-ի չորս բանաձևերը պահանջում էին Հայաստանի զինված ուժերի ամբողջական, անհապաղ և անվերապահ դուրսբերում մեր տարածքից: Սակայն այդ բանաձևերը 27 տարի շարունակ մնացին թղթի վրա։ Մենք մեր նահատակների կյանքի գնով ապահովել ենք այդ բանաձևերի կատարումը»,- ասել է նա։
Ալիևը նաև ասել է, թե իրենք այդպիսով վերջ են դրել հակամարտությանը. «Այս հակամարտության լուծման արդյունքում մենք պահպանեցինք մեր արժանապատվությունը և վերականգնեցինք միջազգային իրավունքը»,- նշել է նա։
«Այսօր մենք կարող ենք խաղաղության դարաշրջան թևակոխել Հարավային Կովկասում։ Սա մեր դիրքորոշումն է։ Համագործակցություն, փոխշահավետ նախագծեր, փոխադարձ օգուտ. այս ամենը մենք այսօր ցուցադրում ենք»,- հայտարարել է Ալիևը։

«Мы можем войти в эпоху мира на Южном Кавказе». Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что они освободили свои территории три года назад, а говоря о сентябрьских военных операциях, он сказал, что они восстановили суверенитет на всей территории страны.
«Четыре резолюции ООН требовали полного, немедленного и безоговорочного вывода вооруженных сил Армении с нашей территории. Однако эти резолюции оставались на бумаге 27 лет. Мы обеспечили выполнение этих резолюций ценой жизней наших шахидов ", - сказал он.
Алиев также заявил, что таким образом они положили конец конфликту. "В результате разрешения этого конфликта мы сохранили свое достоинство и восстановили международное право ", - сказал он.
«Сегодня мы можем войти в эпоху мира на Южном Кавказе. Это наша позиция. Сотрудничество, взаимовыгодные проекты, взаимная выгода. Все это мы сегодня показываем", -  сказал Алиев.