ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում գործել են 8 քոլեջ և ուսումնարան, 4 բուհ: Նա նշել է, թե ակնկալում են, որ ուսանողների՝ այստեղ կրթությունը շարունակելու խնդիր կլինի:
«Արդեն իսկ այդ կարգավորումները մշակված են, որոնք կապված են, օրինակ՝ կրեդիտների, տարբերությունների, դրանց փոխանցման և նրանց տեղափոխման գործընթացն ապահովելու՝ լոգիստիկ հարցերի հետ կապված:
Լրացուցիչ այժմ քննարկում ենք նաև ուսման վարձի հետ կապված խնդիրները, որովհետև այստեղ, կարծում եմ, նույնպես կարիքների գնահատման և լրացուցիչ առաջարկների կարիք է լինելու, որը, իհարկե, պետք է առաջին հերթին տվյալների վրա հիմնվի»,- ասել է Անդրեասյանը։
Նախարարը նաև հավելել է, որ այս հարցերին հնարավոր կլինի անդրադառնալ ԼՂ մեր հայրենակիցների տեղավորված լինելուց հետո։

The government is also discussing the issue of tuition fees for students displaced from Nagorno-Karabakh. Minister
27 September, 16:41
Minister of MESCS Zhanna Andreasyan reported that 8 colleges, educational institutions, and 4 universities were operating in Nagorno Karabakh. He noted that they expect it will be a problem for students to continue their education here.
"Already, these regulations have been developed, which are related to, for example, credits, differences, their transfer, and ensuring the process of their transportation, in connection with logistical issues.
In addition, we are also discussing the problems related to tuition fees because, here, I think, there is also a need for needs assessment and additional proposals, which, of course, should be based on data first of all," Andreasyan said.
The minister also added that it will be possible to address these issues after our compatriots are settled in Nagorno-Karabakh.