2023թ. Ռոբերտ Քոչարյանը հերքում է 2003թ. Ռոբերտ Քոչարյանին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակն օրերս հերթական անգամ հայտարարություն տարածեց՝ հայտարարելով, թե Ղարաբաղին բանակցային սեղանից դուրս է թողել ոչ թե ինքը, այլ դա եղել էր շատ ավելի վաղ՝ մինչ իր նախագահությունը։ Սակայն պատմությունը ետին թվով անգամ ասորեստանյան գրիչները չեն հաջողեցրել սրբագրել քարակերտ արձանագրություններով, ուր մնաց թղթային ու թվային դարաշրջանում դա տեղի ունենա։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է, թե ինչպես էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2003թ. նախագահական ընտրություններից առաջ Հ1-ի «Հայլուր»-ին տված հարցազրույցում բացատրում, թե ինչու Հայաստանը որոշեց խոսել նաև Արցախի փոխարեն։ Ըստ Քոչարյանի՝ դա արվել է, որպեսզի միջազգային հանրությունը գործ ունենա «միավորված հայ ժողովրդի մոտեցման հետ»։ Այլ կերպ ասած, փաստացի, այսօր Ռոբերտ Քոչարյանը փորձում է հերքել է հենց իրեն՝ 2003թ. Ռոբերտ Քոչարյանին։
«Կապված Ղարաբաղի՝ բանակցային կողմ լինելու հարցի հետ, այո, հիմա նման մեղադրանքներ հնչեցնում են։ Բայց փորձենք հասկանալ՝ ինչու մենք հինգ տարի առաջ ունեցել ենք մի առաջարկ սեղանի վրա, որը հայկական կողմերը մերժել են, բայց ընդունվել է Ադրբեջանի կողմից, և ինչու հիմա ունենք առաջարկ, որ ընդունում են երկու հայկական կողմերը, և չի ընդունում Ադրբեջանը։ Շատ հասկանալի պատճառ. այն ժամանակ Հայաստանն ասում էր՝ մենք կընդունենք յուրաքանչյուր տարբերակ, որին կհամաձայնվի Ղարաբաղը։ Եվ այնպիսի տպավորություն էր, որ Հայաստանի համար մեկ է՝ ինչ առաջարկ է լինելու։ Իսկ Ղարաբաղին ճնշելը կամ ճնշելը Հայաստանին, որը սեփական դիրքորոշում չունի և պատրաստ է ընդունել անբարենպաստ որոշում, շատ ավելի դյուրին է։ Եվ, ըստ էության, այդ դիրքորոշումը ինչ-որ տեղ նաև խթանեց ճնշման այդ միտումները։
Երբ Հայաստանը հստակ հայտարարեց, որ ինքն անտարբեր չի, ունի իր մոտեցումը, պատրաստ է իր վրա վերցնել ծանրաբեռնվածությունը՝ կապված ԼՂ հարցի հետ, տվյալ դեպքում՝ նաև ես, երկու հայկական միավորներին ներկայացրեցինք բանակցային գործընթացում, և իրավիճակը լրիվ փոխվեց։
Գործ ունեն արդեն ոչ թե չճանաչված պետության և տատանվող Հայաստանի հետ, այլ միավորված հայ ժողովրդի՝ Հայաստանի, Ղարաբաղի և Սփյուռքի միասնական մոտեցման հետ»։

2023 Robert Kocharyan denies 2003 Robert Kocharyan
The office of the second president of RA, Robert Kocharyan, reissued a statement the other day, announcing that he did not leave Karabakh out of the negotiation table. Still, it happened much earlier, before his presidency. However, the Assyrian scribes must successfully correct history with stone inscriptions in the paper and digital age. Radar Armenia presents how the second president of the Republic of Armenia, Robert Kocharyan, explained why Armenia decided to speak instead of Artsakh in an interview given to H1's "Hailur" before the 2003 presidential elections. According to Kocharyan, this was done so the international community could deal with "the approach of the united Armenian people." In other words, today, Robert Kocharyan is trying to deny himself the Robert Kocharyan of 2003.
"Regarding the issue of Karabakh being a negotiating party, yes, now they are making such accusations. But let's try to understand why five years ago, we had a proposal on the table, which the Armenian parties rejected, but was accepted by Azerbaijan. We now suggest that both Armenian parties receive and Azerbaijan does not. That is a very understandable reason. At that time, Armenia said: we will take every option Karabakh agrees to. And there was such an impression that there is only one thing for Armenia, what will be the offer? And oppressing Karabakh or oppressing Armenia, which does not have its position and is ready to accept an unfavorable decision, is much easier. And as a matter of fact, that position also stimulated those pressure tendencies somewhere.
When Armenia clearly stated that it is not indifferent, has its approach, and is ready to take on the burden related to the Nagorno-Karabakh issue, in this case, I also introduced the two Armenian units in the negotiation process, and the situation completely changed.
They no longer deal with an unrecognized state and a wavering Armenia, but with the united Armenian people, the united approach of Armenia, Karabakh, and the Diaspora."