Կառավարությունը պետք է զգույշ լինի չընկնելու ռազմարդյունաբերական համալիրի ազդեցության տակ. Դուայթ Էյզենհաուեր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
1961թ. հունվարի 17-ին ԱՄՆ 34-րդ նախագահ Դուայթ Էյզենհաուերը հանդես եավ իր հրաժեշտի ելույթով։ Ելույթը միջազգային քաղաքականության մեջ առանձնացավ ոչ միայն հեռացող նախագահի հրաժեշտի ուղերձի փաստով, այլ նաև նախագահական բարձր մակարդակով հնչած նախազգուշացմամբ՝ կապված ԱՄՆ-ում ետպատերազմյան շրջանում ստեղծվող և արագորեն ամրապնդվող ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է Էյզենհաուերի այդ ելույթի մի հատվածը։ Ելույթի հատկանշականությունը նաև այն էր, որ Էյզենհաուերը Երկրորդ աշխարհամարտի փայլուն գեներալներից էր, ամերիկյան քաղաքական դաշտում ընկալվում էր որպես հին զինվոր և ռազմաարդյունաբերական համալիրի հարցում նրա վերապահումը առնվազն արտառոց էր թվում։
«Խաղաղության երաշխավորման կենսական գործոնը մեր ռազմական կարողությունն է։ Մեր զենքը պետք է լինի զորեղ, պատրաստ ակնթարթային գործողության, որպեսզի որևէ պոտենցիալ ագրեսոր չգայթակղվի վտանգի ենթարկելու սեփական գոյությունը:
Մեր ռազմական կառույցն այսօր գրեթե ամբողջովին տարբեր է իմ նախորդներից որևէ մեկի, այդ թվում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի կամ Կորեայի պատերազմի շրջանների կարողությունների հետ:
Մինչև վերջին համաշխարհային հակամարտությունը, Միացյալ Նահանգները չուներ սպառազինության արդյունաբերություն։ Ամերիկյան գութանի արտադրողները կարող էին ժամանակի ընթացքում և, ըստ պահանջարկի, պատրաստել նաև թրեր: Բայց այժմ մենք այլևս չենք կարող վտանգի ենթարկել մեր ազգային պաշտպանությունը և արտակարգ իրավիճակում հույս դնել իմպրովիզացիայի վրա։ Մենք ստիպված եղանք ստեղծել հսկայական չափերի սպառազինության մշտական արդյունաբերություն։ Ավելին՝ այժմ շուրջ 3.5 միլիոն մարդ ուղղակիորեն ներգրավված է պաշտպանական համակարգում: Ռազմական անվտանգության վրա մենք տարեկան ծախսում ենք ավելի շատ, քան Միացյալ Նահանգների բոլոր կորպորացիաների մաքուր եկամուտն է:
Խոշոր ռազմարդյունաբերական համակարգը նոր փորձառություն է Ամերիկայի համար։ Դրա ամբողջական ազդեցությունը տնտեսական, քաղաքական, անգամ հոգևոր բնագավառներում, այլևս զգալի է յուրաքանչյուր քաղաքում, յուրաքանչյուր տանը, կառավարության յուրաքանչյուր սենյակում: Մենք գիտակցում ենք այսպիսի զարգացման լրջագույն անհրաժեշտությունը: Այնուամենայնիվ, չպետք է աչքաթող անենք նաև դրա ծանր հետևանքները:
Կառավարության խորհրդակցություններում մենք պետք է զգույշ լինենք չընկնելու ռազմարդյունաբերական համալիրի ազդեցության ներքո՝ կամա, թե ակամա։ Այդպիսի աղետալի ազդեցություն ձեռք բերելու ներուժն այլևս կա և շարունակելու է աճել։
Մենք երբեք չպետք է թույլ տանք, որ վտանգի ենթարկվեն մեր ազատությունները կամ ժողովրդավարությունը: Մենք չպետք է որևէ բան ընդունենք առանց քննելու, քանզի զգոն և բանիմաց քաղաքացին է, որ կարող է դիմակայել պաշտպանության հսկայական արդյունաբերական և ռազմական տեխնիկական համալիրի ազդեցությանը խաղաղ միջոցներով ու գերագույն նպատակով, որ անվտանգությունն ու ազատությունը միասին բարգավաճեն։
Այս է իմ վերջին բարի գիշերը ձեզ՝ որպես ձեր Նախագահ։ Շնորհակալ եմ բազմաթիվ հնարավորությունների համար, որոնք ընձեռել եք ինձ իմ հանրային ծառայության համար պատերազմի և խաղաղության ժամանակներում: Համոզված եմ, որ այդ ծառայության մեջ դուք արժանի բաներ կգտնեք, իսկ մնացած հարցերում՝ կբարձրացնեք եղածի արդյունավետությունը»։

The government should be careful not to fall under the influence of the military-industrial complex; Dwight Eisenhower (VIDEO)
On January 17, 1961, the 34th President of the USA, Dwight Eisenhower, delivered his farewell speech. The speech was distinguished in international politics not only by the fact of the departing president's farewell address but also by the warning issued at a high level by the president regarding the military-industrial complex that was created in the post-war period and is rapidly strengthening in the USA. Radar Armenia presents a part of Eisenhower's speech. The characteristic of the address was also that Eisenhower was one of the brilliant generals of the Second World War, he was perceived as an old soldier in the American political field, and his reservation regarding the military-industrial complex seemed at least unusual.
"The vital factor for guaranteeing peace is our military capability. Our weapons must be mighty, ready for instant action so that no potential aggressor is tempted to risk his existence.
Our military structure today is almost entirely different from the capabilities of any of my predecessors, including the World War II or Korean War eras.
Before the last world conflict, the United States had no arms industry. American plow makers could also make swords over time and according to demand. But now, we can no longer compromise our national defense and rely on improvisation in an emergency. We had to create a permanent arms industry of monumental proportions. Moreover, around 3.5 million people are now directly involved in the defense system. We spend more annually on military security than the net income of all corporations in the United States.
An extensive military-industrial system is a new experience for America. Its real influence in the economic, political, and even spiritual spheres is now felt in every city, in every house, and in every room of government. We recognize the dire need for such development. However, we should keep sight of its dire consequences too.
In government deliberations, we must be careful not to fall under the influence of the military-industrial complex willy-nilly. The potential to achieve such a catastrophic impact already exists and will continue to grow.
We must never allow our freedoms or democracy to be compromised. We must accept nothing without examination, for it is the alert and knowledgeable citizenry that can counter the influence of the vast defense industrial and military-technical complex through peaceful means and with the ultimate goal that security and liberty may prosper together.
This is my last good night to you as your President. Thank you for the many opportunities you have given me for my public service during war and peace. I am sure that you will find worthy things in that service, and other matters, you will increase the efficiency of the existing one."