Կառավարությունը պետք է զգույշ լինի չընկնելու ռազմարդյունաբերական համալիրի ազդեցության տակ. Դուայթ Էյզենհաուեր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
1961թ. հունվարի 17-ին ԱՄՆ 34-րդ նախագահ Դուայթ Էյզենհաուերը հանդես եավ իր հրաժեշտի ելույթով։ Ելույթը միջազգային քաղաքականության մեջ առանձնացավ ոչ միայն հեռացող նախագահի հրաժեշտի ուղերձի փաստով, այլ նաև նախագահական բարձր մակարդակով հնչած նախազգուշացմամբ՝ կապված ԱՄՆ-ում ետպատերազմյան շրջանում ստեղծվող և արագորեն ամրապնդվող ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է Էյզենհաուերի այդ ելույթի մի հատվածը։ Ելույթի հատկանշականությունը նաև այն էր, որ Էյզենհաուերը Երկրորդ աշխարհամարտի փայլուն գեներալներից էր, ամերիկյան քաղաքական դաշտում ընկալվում էր որպես հին զինվոր և ռազմաարդյունաբերական համալիրի հարցում նրա վերապահումը առնվազն արտառոց էր թվում։
«Խաղաղության երաշխավորման կենսական գործոնը մեր ռազմական կարողությունն է։ Մեր զենքը պետք է լինի զորեղ, պատրաստ ակնթարթային գործողության, որպեսզի որևէ պոտենցիալ ագրեսոր չգայթակղվի վտանգի ենթարկելու սեփական գոյությունը:
Մեր ռազմական կառույցն այսօր գրեթե ամբողջովին տարբեր է իմ նախորդներից որևէ մեկի, այդ թվում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի կամ Կորեայի պատերազմի շրջանների կարողությունների հետ:
Մինչև վերջին համաշխարհային հակամարտությունը, Միացյալ Նահանգները չուներ սպառազինության արդյունաբերություն։ Ամերիկյան գութանի արտադրողները կարող էին ժամանակի ընթացքում և, ըստ պահանջարկի, պատրաստել նաև թրեր: Բայց այժմ մենք այլևս չենք կարող վտանգի ենթարկել մեր ազգային պաշտպանությունը և արտակարգ իրավիճակում հույս դնել իմպրովիզացիայի վրա։ Մենք ստիպված եղանք ստեղծել հսկայական չափերի սպառազինության մշտական արդյունաբերություն։ Ավելին՝ այժմ շուրջ 3.5 միլիոն մարդ ուղղակիորեն ներգրավված է պաշտպանական համակարգում: Ռազմական անվտանգության վրա մենք տարեկան ծախսում ենք ավելի շատ, քան Միացյալ Նահանգների բոլոր կորպորացիաների մաքուր եկամուտն է:
Խոշոր ռազմարդյունաբերական համակարգը նոր փորձառություն է Ամերիկայի համար։ Դրա ամբողջական ազդեցությունը տնտեսական, քաղաքական, անգամ հոգևոր բնագավառներում, այլևս զգալի է յուրաքանչյուր քաղաքում, յուրաքանչյուր տանը, կառավարության յուրաքանչյուր սենյակում: Մենք գիտակցում ենք այսպիսի զարգացման լրջագույն անհրաժեշտությունը: Այնուամենայնիվ, չպետք է աչքաթող անենք նաև դրա ծանր հետևանքները:
Կառավարության խորհրդակցություններում մենք պետք է զգույշ լինենք չընկնելու ռազմարդյունաբերական համալիրի ազդեցության ներքո՝ կամա, թե ակամա։ Այդպիսի աղետալի ազդեցություն ձեռք բերելու ներուժն այլևս կա և շարունակելու է աճել։
Մենք երբեք չպետք է թույլ տանք, որ վտանգի ենթարկվեն մեր ազատությունները կամ ժողովրդավարությունը: Մենք չպետք է որևէ բան ընդունենք առանց քննելու, քանզի զգոն և բանիմաց քաղաքացին է, որ կարող է դիմակայել պաշտպանության հսկայական արդյունաբերական և ռազմական տեխնիկական համալիրի ազդեցությանը խաղաղ միջոցներով ու գերագույն նպատակով, որ անվտանգությունն ու ազատությունը միասին բարգավաճեն։
Այս է իմ վերջին բարի գիշերը ձեզ՝ որպես ձեր Նախագահ։ Շնորհակալ եմ բազմաթիվ հնարավորությունների համար, որոնք ընձեռել եք ինձ իմ հանրային ծառայության համար պատերազմի և խաղաղության ժամանակներում: Համոզված եմ, որ այդ ծառայության մեջ դուք արժանի բաներ կգտնեք, իսկ մնացած հարցերում՝ կբարձրացնեք եղածի արդյունավետությունը»։

Правительство должно быть осторожным, чтобы не попасть под влияние военно-промышленного комплекса. Дуайт Эйзенхауэр (ВИДЕО)
19 Февраль, 20:20
17 января 1961 г. с прощальной речью выступил 34-й президент США Дуайт Эйзенхауэр. Выступление отличилось в международной политике не только фактом прощальной речи уходящего президента, но и сделанным на высоком уровне президентом предостережением в отношении военно-промышленного комплекса, созданного в послевоенный период и быстрого усиления США. Radar Armenia представляет часть выступления Эйзенхауэра. Характерным для выступления было и то, что Эйзенхауэр был одним из блестящих генералов Второй мировой войны, его воспринимали как старого солдата на американском политическом поле, а его оговорка в отношении военно-промышленного комплекса казалась как минимум экстраординарной.
«Жизненно важным фактором для обеспечения мира является наш военный потенциал. Наше оружие должно быть мощным, готовым к мгновенному действию, чтобы ни у одного потенциального агрессора не возникло соблазна рисковать собственным существованием.
Наша военная структура сегодня почти полностью отличается от возможностей любого из моих предшественников, включая эпохи Второй мировой войны или войны в Корее.
Вплоть до последнего мирового конфликта, в котором мы приняли участие, Соединенные Штаты не имели военной промышленности. Американские производители плуга могут, при необходимости, изготавить и меч. Но мы больше не можем рисковать безопасностью импровизируя на ходу. Мы были вынуждены создать постоянную военную промышленность огромных размеров. Помимо этого, три с половиной миллиона человек работает на министерство обороны. Наши ежегодные расходы только на оборону превышают совокупную прибыль всех американских копаний.
Этот альянс огромного военного ведомства и крупной военной промышленности является новым для американской жизни. Его тотальное влияние — экономическое, политическое и даже духовное — ощущается в каждом городе, в каждом правительственном учреждении, в каждом офисе федерального правительства. И хотя мы признаем совершенную необходимость такого развития событий, мы не должны недооценивать всю серьезность последствий. Это касается нашего труда, ресурсов, основных средств к существованию, да и самого устройства нашего общества.
В правительственных кругах мы должны сопротивляться приобретению, намеренному или ненамеренному, военно-промышленным комплексом необоснованного влияния. Вероятность разрушительного усиления такого влияния существует и будет существовать в будущем. Мы не должны допускать, чтобы этот альянс угрожал нашим свободам и демократическим процедурам. Мы ничего не должны принимать на веру. Только информированное гражданское общество, которое постоянно настороже, сможет заставить этот союз огромной промышленности и оборонного ведомства соответствовать нашим мирными методам и целям с тем, чтобы безопасность и свобода могли сосуществовать
Это мое последнее пожелание вам спокойной ночи вам в качестве президента. Благодарю вас за многочисленные возможности, которые вы предоставили мне для моей государственной службы во время войны и мира. Я уверен, что вы найдете в этой службе достойные вещи, а в остальном повысите эффективность существующей».