Ոչ մեկը չի կարող լինել oրենքից բարձր. Սերժ Թանկյանը՝ Սերժ Սարգսյանին 2013թ.
2013թ. փետրվարին Հայաստանում նախագահական ընտրություններ էին տեղի ունենում։ Սերժ Սարգսյանը իշխանության թեկնածուն էր և նրա՝ նախագահ դառնալը թերևս որոշված էր։ Փետրվարի 18-ին տեղի ունեցած ընտրություններից հետո, սակայն, Ազատության հրապարակը կրկին լցվեց քվեարկության արդյունքների հետ անհամաձայն քաղաքացիներով, որոնք ընտրված նախագահ էին համարում Րաֆֆի Հովհաննիսյանին։ Այդ օրերին Սերժ Սարգսյանին նամակ էր հղել հայտնի երաժիշտ Սերժ Թանկյանը։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է վերջինիս նամակը։
Հարգելի պարոն նախագահ,
Շնորհավորում եմ Ձեր հաղթանակի առթիվ: Հաղթանակ նշանակում է ստանալ ձայների մեծամասնությունը, իհարկե՝ ժողովրդավարության դեպքում: Հիմնվելով բազմաթիվ ՀԿ-ների արձանագրած կեղծարարությունների վրա, անկախ ԵԱՀԿ զեկույցի, գիտականորեն անհնար է թվում, նույնիսկ Ձեզ համար, պարոն Նախագահ, իմանալ, թե արդյոք ստացե՞լ եք ձայների մեծամասնությունը, թե՞ ոչ:
Բավական ծիծաղելի է ստացվում, այնպես չէ՞, որ Դուք՝ Հայաստանի Նախագահը, ներքուստ լիովին համոզված չեք, թե Դո՛ւք եք ժողովրդի ընտրած ղեկավարը: Անձնապես ես կվրդովվեի նման պարագայում: Եթե ես ուզենայի ղեկավարել իմ ժողովրդին, ես շատ կուզենայի, որ նրանք ինքնուրույն կատարեն այդ ընտրությունը:
Այլապես ես կտիրեի Հայաստանին և կկոչեի ինձ Հայաստանի Գլխավոր Մարզպետ կամ Դիկտատոր դե յուրե կամ որևէ այլ ինքնակոչ ածականներ՝ ըստ իմ այդ օրվա քմահաճույքի: Միգուցե ձեր կուսակցությունը հսկողությունից դո՞ւրս է եկել և օլիգարխների խավիարը վերջացել է, ու նրանք ցանկանում են, որ լավ ժամանակները չվերջանա՞ն: Ինչևէ՝ ժամանակն է փոփոխության: Ազնվորե՞ն եք հաղթել, թե՞ ոչ, ինչ որ կերպով Դուք այժմ նորից նախագահ եք:
Ի՞նչ է դա նշանակում Ձեր համար: Այո, Արցախը կարևոր է բոլորիս համար, և պետք է պայքարենք այնտեղ բնակվող մեր եղբայրների համար: Բայց ես նկատի ունեմ թե ինչպե՞ս եք պատրաստվում հայերի շահերը պաշտպանել Հայաստանում և աշխարհում: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում երկիրը հանել այս տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական ճգնաժամից: Օբաման թեկուզ հույս է խոստանում՝ չնայած որ հիասթափեցրել է բոլորիս:
Տարիներ առաջ ես արշավ սկսեցի՝ խնդրելով նախագահ Օբամային հետևել իր խոստումին և ճանաչել Հայկական Ցեղասպանությունը: Դուք երդում եք ընդունել պահպանել Հայաստանի Սահմանադրությունը, պաշտպանել երկիրը արտաքին և ներքին թշնամուց:
Նրանք, ովքեր գողանում են ընտրությունները ժողովրդից, համարվում են ներքին թշնամիներ և պետք է պատժվեն: Ձեր պարտքը պետք է լինի այն ի կատար ածել, եթե նույնիսկ, ոմանց համար այն կեղծավորություն թվա: Դուք նաև պետք է նկատի ունենաք խորհրդարանի լուծարումը և լինեք այն առաջին հայ ռեֆորմիստ նախագահը, որը անում է ամեն ինչ՝ համոզվելու համար, որ ապագա ընտրություններն արդար և ներկայացուցչական լինեն:
Սերժ, նրանք ովքեր ինձ գիտեն, գիտեն նաև որ ես անարդարություն հանդուրժել չեմ կարող: Բազմաթիվ սփյուռքահայերի նման՝ ես միշտ վարանել եմ Ձեր իշխանությունը քննադատելուց ուղղակիորեն և հրապարակայնորեն: Բայց այն փաստը, որ ժողովրդի անհամար բազմությունը տառապում է ձեր իշխանության տակ կաշառակերության և անարդարության պատճառով, կշեռքի նժարները խախտում է բոլորիս համար: Դուք պետք է այս իմանաք:
Հայաստանը անհապաղ կարիք ունի oրենքի իշխանության առավել քան որևէ այլ բանի: Ոչ մեկը չի կարող լինել oրենքից բարձր:
Դուք կարող եք այն իրագործել հիմա, անձնական oրինակով և նախագահական հրովարտակով: Միացրե՛ք մեզ Սերժ: Ոգևորե՛ք մեզ:

В феврале 2013 года в Армении прошли президентские выборы. Серж Саргсян был кандидатом от правительства и, вероятно, было решено, что он станет президентом. Однако после состоявшихся 18 февраля выборов площадь Свободы в очередной раз заполнилась несогласными с результатами голосования гражданами, считавшими избранным президентом Раффи Ованнисяна. В те дни известный музыкант Серж Танкян отправил письмо Сержу Саргсяну. Radar Armenia представляет письмо последнего.
Уважаемый господин Президент,
Поздравляю вас с победой. Победа означает получение большинства голосов, безусловно, в условиях демократии. Основываясь на фальсификациях, о которых сообщают многие НПО, независимо от доклада ОБСЕ, с научной точки зрения невозможно даже для вас, г-н Президент, узнать, получили ли вы большинство голосов или нет.
Довольно забавно, не правда ли, что Вы, Президент Армении, и то не до конца убеждены в том, что являетесь избранным народом лидером или нет? Лично я бы расстроился в таком случае. Если бы я хотел вести свой народ, я бы очень хотел, чтобы они сами сделали этот выбор.
В противном случае я бы правил Арменией и называл себя генерал-губернатором Армении или диктатором де-юре или любым другим самопровозглашенным прилагательным в соответствии с моей прихотью дня. Может быть, ваша партия вышла из-под контроля, а у олигархов закончилась икра, и они хотят, чтобы хорошие времена продолжались? В любом случае, пришло время перемен. Выиграли вы честно или нет, в любом случае вы теперь снова президент.
Что это значит для вас? Да, Арцах важен для всех нас, и мы должны бороться за наших братьев, живущих там. Но я имею в виду, как вы собираетесь защищать интересы армян в Армении и в мире? Как вы собираетесь вывести страну из этого экономического, социального и политического кризиса? Обама, по крайней мере, обещает надежду, хотя и разочаровал всех нас.
Несколько лет назад я начал кампанию с просьбой к президенту Обаме выполнить свое обещание признать Геноцид армян. Вы присягнули соблюдать Конституцию Армении, защищать страну от внешних и внутренних врагов.
Те, кто ворует выборы у народа, считаются внутренними врагами и должны быть наказаны. Это должно быть вашим долгом выполнить его, даже если кому-то это покажется лицемерным. Вам также следует подумать о роспуске парламента и стать первым армянским президентом-реформатором, который сделает все возможное, чтобы будущие выборы были честными и представительными.
Серж, те, кто меня знает, знают и то, что я не терплю несправедливости. Как и многие армяне диаспоры, я всегда не решался критиковать ваше правительство прямо и публично. Но тот факт, что под вашим правлением из-за коррупции и несправедливости страдает бесчисленное множество людей, является переломным моментом для всех нас. Вы должны это знать.
Армения остро нуждается в верховенстве закона больше всего на свете. Никто не может быть выше закона.
Вы можете сделать это сейчас, личным примером и президентской прокламацией. Присоединяйтесь к нам, Серж! Поддержите нас!