Հայաստանի 1-ին վարչապետը. չգնահատված խոշորը (Լուսանկարներ)
Հովհաննես Քաջազնունին ծնվել է 1868թ. փետրվարի 1-ին Թիֆլիսի նահանգի Ախալցխա քաղաքում։ Նրա նախնիները արմատներով Էրզրումից են եղել։ Նախնական կրթությունը ստացել է 1877 - 1886թթ.՝ Թիֆլիսում մասնավոր դպրոցում, ապա` ռեալական վարժարանում։
1887թ. ընդունվել է Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքացիական ինժեներների ինստիտուտը, որը ավարտել է 1893թ.՝ ստանալով ճարտարապետի դիպլոմ։ 1886թ․ ավարտել է Թիֆլիսի ռեալական ուսումնարանը։ Որպես ինժեներ՝ 1895-1897թթ. ծառայել է Բաթումի սահմանապահ պահպանության կորպուսի սևծովյան բրիգադում։ 1897-1899թթ. եղել Թիֆլիսի քաղաքային վարչության ճարտարապետը։ Նա շատ էր նկարում ու մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների։
Դեռ պատանի հասակից սկսել է քաղաքական գործունեությունը։ Պետերբուրգում եղել է հայ ուսանողական միության վարչության նախագահ։ 1893թ անդամակցել է Դաշնակցությանը։
1914թ. վերադառնալով Կովկաս՝ 1917թ. Քաջազնունին ընտրվել է Հայոց Ազգային Խորհրդի անդամ, 1918թ. փետրվարին ընտրվել Անդրկովկասյան սեյմի անդամ, եղել ԱԺԴՀ խնամատարության նախարարը։ Քաջազնունին նաև եղել է Հայաստանի պատվիրակության կազմում, որը մասնակցում էր Տրապիզոնի ու Բաթումի հաշտության կոնֆերանսներին։ Ալեքսանդր Խատիսյանի հետ մեկտեղ՝ ստորագրել է Բաթումի պայմանագիրը՝ հայկական պատվիրակության անունից։
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրումից հետո Հովհաննես Քաջազնունին 1918թ. հունիսի 7-ին նշանակվել է վարչապետ։ Դեռևս Հայ Ազգային Խորհրդի՝ Թիֆլիսում գտնվելու օրերին՝ հունիսի 30-ին Քաջազնունին ներկայացրել է կառավարության կազմը՝ բաղկացած 4 նախարարներից։ 1918 թվականի հուլիսի 19-ին Հայաստանի կառավարության կազմը տեղափոխվել է Երևան։ Հոկտեմբերին Ազգային Ժողովի ճնշման հետևանքով Քաջազնունին հրաժարական է ներկայացնում, կազմում նոր կառավարություն, սակայն 1919թ. սկզբին կենտրոնանում է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման գործի վրա և անզիջում վարչապետի պաշտոնը Ալեքսանդր Խատիսյանին։
Հովհաննես Քաջազնունին հայոց պատմության եզակի դեմքերից էր, որը քաղաքականության մեջ մերժում էր արկածախնդրությունն ու երազայնությունը՝ պնդելով, որ պետությունը պետք է գործի առկա ռեսուրսների ելակետով։ Նա կողմ էր արտահայտվում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ համարելով, որ Բաթումի պայմանագիրը պետք է կատարել անպայմանորեն և ապահովել հայ ժողովրդի ու հայկական պետության անվտանգությունը։ Քաջազնունու և ՀՅԴ-ի հակասությունները ընթացիկ քաղաքականության վերաբերյալ բերեցին նրա հեռացմանը առաջին դեմքի կարգավիճակից՝ միաժամանակ ավելի խորը գնալով Հայաստանի Առաջին Հանրապետության անկումից հետո։ Քաջազնունին էր, որ հեղինակեց «Դաշնակցությունն այլևս անելիք չունի» գրքույկը, որը մեծ բանավեճ բացեց ՀՅԴ ներսում՝ ստիպելով դաշնակցական գործիչներին միմյանց հետ բանավեճերում բացահայտել Առաջին Հանրապետության ընթացքի ու անկման մանրամասները։
1937-38թթ. ԽՍՀՄ-ում ծավալված բռնությունները չեն շրջանցում բազմաթիվ մտավորականների, որոնց թվում և Հովհաննես Քաջազնունուն։ 1937թ. հուլիսի 29-ին նա Ստեփանավանում ձերբակալվում է ՀՍՍՀ ՆԿՎԴ-ի կողմից։ Քաջազնունու ձերբակալելու և մեղադրանք ներկայացնելու հիմք հանդիսացել է նրա որդի Կարեն Քաջազնունու ցուցմունք-մատնագիրը, որում նա հայտնում է, որ իր հայրը` Հովհաննես Քաջազնունին, համոզված դաշնակցական է, «կատարյալ բուրժուա», «խորհրդային կառավարության թշնամի», բացի դա` ձերբակալելու հիմք են եղել որոշ օպերատիվ տվյալներ։ Ժամանակակիցները, որոնք եղել են Չեկայի նկուղներում և տեսել են Հ. Քաջազնունուն ու հետագայում հրաշքով կարողացել դուրս գալ Խորհրդային Միությունից, պատմել են, որ Հ. Քաջազնունին բանտարկված է եղել թիվ 17 խցում և մեղադրվել «լրտեսության» մեջ, իբր «գողացել և օտար պետության է տրամադրել ինչ-որ գծագրեր»։ Եվ որպեսզի ստիպեն նրան խոստովանել իր արարքը, Քաջազնունուն ենթարկել են զանազան կտտանքների և կուրացրել 3500 մոմանոց էլեկտրական լամպերի միջոցով։
1937թ. դեկտեմբերի 5-ին Հ. Քաջազնունու հանդեպ կայացվել է գնդակահարության դատավճիռ՝ անձնական գույքի բռնագրավմամբ։ Առողջական խնդիրների պատճառով, սակայն, նա պառկած է եղել Երևանի բանտային հիվանդանոցում։ Նախկին վարչապետի առողջական վիճակի հետագա սրացումը (պաշտոնական վարկածով՝ ծերունական թուլություն, տուբերկուլյոզ և գրիպ) հանգեցնում է նրան, որ նա մահանում է բանտային հիվանդանոցում 1938 թ. հունվարի 15-ին, 70 տարեկան հասակում։
Քաջազնունու պետական-քաղաքական գործունեությունը, սակայն, դժբախտաբար պատշաճ ձևով հայկական իրականության մեջ այդպես էլ չի գնահատվել՝ պատմական գործչի, քաղաքական մտածողի նրա կերպարը օրինակելի չդարձնելով ոչ միայն համալսարաններում և հումանիտար մտքի այլ կրթական հաստատություններում, այլև անգամ հանրային-քաղաքական փորձագիտական ու մասնագիտական շրջանակներում։ Մինչդեռ նրա «Հ. Յ. Դաշնակցութիւնը անելիք չունի այլևս» աշխատությունը կոթողային նշանակություն ունի ոչ միայն Հայաստանի Առաջին Հանրապետության պատմության ուսումնասիրության, այլև ներկայումս ներքին ու արտաքին քաղաքական հարացույցների ընկալման համար։

1-й премьер-министр Армении. Недооцененная глыба
Ованес Каджазнуни родился 1 февраля 1868 года в Ахалцихе, Тифлисской губернии. Его предки были родом из Эрзурума. Начальное образование получил с 1877 по 1886 год в Тифлисском реальном училище.
1887 г. поступил в Петербургский институт гражданских инженеров, который окончил в 1893 году с дипломом архитектора. Как инженер в 1895-1897 гг. служил в Черноморской бригаде Батумского пограничного корпуса. 1897-1899 гг. был архитектором городского управления Тифлиса. Он много рисовал и участвовал во многих выставках.
Свою политическую деятельность начал еще подростком. Был председателем правления Армянского студенческого союза в Петербурге. В 1893 году он вступил в АРФД.
1914 г. вернулся на Кавказ и в 1917 г. Каджазнуни был избран членом Армянского национального совета, в феврале 1918 года был избран депутатом Закавказского сейма, был министром попечительского совета ЗДФР. Каджазнуни также входил в состав армянской делегации, участвовавшей в конференциях по примирению в Трабзоне и Батуми. Вместе с Александром Хатисяном подписал Батумское соглашение от имени армянской делегации.
После провозглашения Республики Армении был назначен премьер-министром республики 7 июня 1918 года , образовал её первое правительство. 30 июня, когда Армянский национальный совет находился в Тифлисе, Каджазнуни представил состав правительства в составе 4 министров. 19 июля 1918 г. состав правительства Армении был переведен в Ереван. В октябре под давлением Национального собрания Каджазнуни подал в отставку и сформировал новое правительство, но вначале 1919 г.  он делает акцент на развитии армяно-американских отношений и уступает пост премьер-министра Александру Хатисяну.
Ованнес Каджазнуни был одной из уникальных фигур в истории Армении, отвергавшей авантюру и мечтательность в политике, настаивая на том, что государство должно действовать исходя из имеющихся ресурсов. Он выступал за нормализацию армяно-турецких отношений, считая, что Батумское соглашение должно быть выполнено и обеспечить безопасность армянского народа и армянского государства. Разногласия Каджазнуна и АРФД по поводу текущей политики привели к тому, что он был лишен статуса первого лица, и эти разногласия лишь углубились после падения Первой Республики Армения. Именно Каджазнуни является автором книги-доклада «Дашнакцутюн больше нечего делать», которая вызвала бурную дискуссию внутри АРФД, вынудив деятелей федерации раскрыть подробности прогресса и упадка Первой республики в дебатах друг с другом. .
Репрессии в СССР 1937-38г. не обошли стороной многих представителей интеллигенции, в том числе Ованеса Каджазнуни. 29 июля 1937 г.  он был арестован в Степанаване органами НКВД СССР. Основанием для ареста и предъявления обвинения Каджазнуни послужили показания его сына Карена Каджазнуни, в которых он сообщает, что его отец, Ованес Каджазнуни, является убежденным дашнаком, «чистым буржуа», «врагом советской власти». Современники, бывшие в подвалах ЧК и видевшие Ованеса Каджазнуни и позже чудом сумевшие покинуть Советский Союз, рассказывали, что О. Каджазнуни был заключен в камеру № 17 и обвинен в «шпионаже», якобы он «похитил и предоставил иностранному государству некоторые чертежи». И чтобы заставить его признаться в содеянном, его подвергали жестоким пыткам и даже ослепили электрической лампой.
5 декабря 1937 г.  О. Каджазнуни был приговорен к смертной казни через расстрел с конфискацией личного имущества. Однако из-за проблем со здоровьем он лежал в ереванской тюремной больнице. Дальнейшее ухудшение здоровья бывшего премьер-министра (официальная версия — старческая слабость, туберкулез и грипп) привело к его смерти в тюремной больнице 15 января 1938 года, в возрасте 70 лет.
Однако государственно-политическая деятельность Каджазнуни, к сожалению, не получила должной оценки в армянской действительности, не сделав его образ исторической личности, политического мыслителя образцовым не только в университетах и ​​других учебных заведениях гуманитарной мысли, но и в общественно-политических экспертных и профессиональных кругах. Между тем, его работа «Дашнакцутюн больше нечего делать» имеет монументальное значение не только для изучения истории Первой Республики Армения, но и для понимания современных внутри- и внешнеполитических парадигм.