Հակահեղափոխական պառլամենտը
Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները տեղի ունեցան 2017թ. ապրիլի 2-ին: Համամասնական ընտրակարգով ընտրվեց 105 պատգամավոր: Ընտրողների ցուցակում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը 2 միլիոն 585 հազար 134 էր, քվեարկության մասնակիցներինը՝ 1 միլիոն 577 հազար 323: Ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան անցավ քաղաքական չորս ուժ՝ երկու կուսակցություն և կուսակցությունների երկու դաշինք՝ հետևյալ համամասնությամբ. Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն՝ 771 հազար 247 ձայն կամ 49.12 տոկոս, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք՝ 428 հազար 965 ձայն կամ 27.32 տոկոս, «Ելք» կուսակցությունների դաշինք՝ 122 հազար 49 ձայն կամ 7.77 տոկոս, «Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցություն՝ 103 հազար 173 ձայն կամ 6.57 տոկոս: 105 պատգամավորներից 18-ը կանայք էին: Խորհրդարան անցավ ազգային փոքրամասնությունների 4 ներկայացուցիչ՝ ռուսական, ասորական, եզդիական և քրդական համայնքներից: Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը գումարվեց մայիսի 18-ին: Ստեղծվեց չորս խմբակցություն՝ «Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն» (58 պատգամավոր), «Ծառուկյան» (31 պատգամավոր), «Ելք» (9 պատգամավոր), «Հայ Յեղափոխական դաշնակցություն» (7 պատգամավոր): Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Արա Բաբլոյանը, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ ընտրվեցին Էդուարդ Շարմազանովը, Արփինե Հովհաննիսյանը և Միքայել Մելքումյանը: Ստեղծվեց 9 մշտական հանձնաժողով՝ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով, գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով, եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով, պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով, տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով: Ընտրվեցին մշտական հանձնաժողովների նախագահներ:
Ազգային ժողովը 2018 թվականի մարտի 2-ին Հանրապետության նախագահ ընտրեց Արմեն Սարգսյանին։ Ապրիլի 17-ի նիստում Սերժ Սարգսյանն ընտրվեց ՀՀ վարչապետ, սակայն հանրային ճնշման ներքո, ապրիլի 23-ին ներկայացրեց հրաժարական։ Մայիսի 8-ին Ազգային ժողովը Նիկոլ Փաշինյանին ընտրեց վարչապետ։ Հոկտեմբերի 16-ին Ն.Փաշինյանը ներկայացրեց հրաժարական։ Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովը հինգ տարվա փոխարեն գործեց մոտ մեկուկես տարի և նոյեմբերի 1-ին արձակվեց Սահմանադրությամբ նախատեսված իրավունքի ուժով՝ երկու անգամ՝ հոկտեմբերի 24-ին և նոյեմբերի 1-ին վարչապետ չընտրելու պատճառով։ Նույն օրը Հանրապետության նախագահի հրամանագրով 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին նշանակվեց Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություն։
Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետն ավարտվեց՝ յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի բացման օրը՝ 2019թ. հունվարի 14-ին:
Այս խորհրդարանը պատմության մեջ մնաց որպես ամենակարճը։ Դրա քվեարկությունը տեղի էր ունեցել Ապրիլյան պատերազմից ուղիղ մեկ տարի առաջ և պատմության մեջ մնաց որպես ամենաշատ կաշառք բաժանված ընտրություն։ 2018թ. գարնանը Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության արդյունքում ՀՀԿ-ական մեծամասնությունը ստիպված եղավ փոքրամասնության առաջնորդին նշանակել վարչապետ։ Պառլամենտի գործունեությունը շարունակելու և հեղափոխությունը կանգնեցնելու փորձերը, սակայն, անհաջող եղան և 2018թ. վերջին այս խորհրդարանը ցրվեց և հանգեց արտահերթ ընտրությունների։
Վեցերորդ գումարման ընթացքում գումարվել են չորս հերթական և հինգ արտահերթ նստաշրջան, 18 հերթական, 18 արտահերթ և 5 հատուկ նիստ: Այդ ժամանակահատվածում Ազգային ժողովն ընդունել է 667 օրենք, որից 39-ը՝ ‹‹մայր›› օրենք, 569-ը՝ փոփոխություններ և լրացումներ գործող օրենքներում, իսկ 59-ը՝ միջազգային համաձայնագիր: Ընդունված օրենքներից 38-ի հեղինակները ԱԺ պատգամավորներն են, 629-ինը՝ Կառավարությունը: Ընդունվել է 346 որոշում, որից 303-ը՝ լոկալ, 11-ը՝ նորմատիվային, 32-ը՝ անհատական։

Контрреволюционный парламент
Выборы в Национальное Собрание Республики Армения шестого созыва состоялись 2 апреля 2017 года. По пропорциональной избирательной системе были избраны 105 депутатов.
Общее число избирателей, включенных в избирательные списки, составило 2585134 человека. Общее число участников голосования - 1577323 человека. По итогам выборов в Парламент прошли четыре политические силы - две партии и два партийных блока в следующей пропорции:
Республиканская партия Армении – 771247 голосов или 49,12 процента,
блок партий "Царукян" – 428965 голосов или 27,32 процента,
блок партий “Елк” (“Исход”) – 122049 голосов или 7,77 процента,
партия “Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн"” – 103173 голоса или 6,57 процента.
18 из 105 депутатов – женщины.
В Парламент прошли 4 представителя национальных меньшинств из русской, ассирийской, езидской и курдской общин. Первая сессия Национального Собрания Республики Армения шестого созыва была созвана 18 мая 2017 года. Были образованы четыре фракции: фракция “Республиканская партия Армении” (58 депутатов), фракция “Царукян” (31 депутат), фракция “Исход” (9 депутатов), фракция Армянская революционная федерация “Дашнакцутюн” (7 депутатов).
Председателем Национального Собрания был избран Ара Баблоян, заместителями Председателя Национального Собрания – Эдуард Шармазанов, Арпине Ованнисян и Микаэл Мелкумян.
В Национальном Собрании были сформированы 9 постоянных комиссий: Постоянная комиссия по здравоохранению и социальным вопросам, Постоянная комиссия по внешним связям, Постоянная комиссия по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, Постоянная комиссия по вопросам европейской интеграции, Постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности, Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам и защите прав человека, Постоянная комиссия по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы, Постоянная комиссия по экономическим вопросам, Постоянная комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. Были избраны председатели постоянных комиссий.
2 марта 2018 года Президентом Республики Национальное Собрание избрало Армена Саргсяна. На заседании 17 апреля Прмьер-министром РА был избран Серж Саргсян, однако 23 апреля 2018 года он подал в отставку под давлением общественности. 8 мая Национальное Собрание избрало Премьер-министром РА Никола Пашиняна. 16 октября 2018 года Н.Пашинян подал в отставку. Национальное Собрание шестого созыва вместо отведенных ему пяти лет просуществовало около полутора лет и 1 ноября 2018 года в силу права, предусмотренного Конституцией, было распущено вследствие неизбрания дважды Премьер-министра - 24 октября и 1 ноября. В тот же день внеочередные выборы в Национальное Собрание указом Президента Республики были назначены на 9 декабря 2018 года. Срок полномочий Национального Собрания шестого созыва завершился в день открытия первой сессии Национального Собрания седьмого созыва – 14 января 2019 года.
Парламент этого созыва остался в истории как самый скоротечный. Его выборы состоялись ровно за год до апрельской войны и осталось в истории как самые  коррумпированные. В результате революции, произошедшей весной 2018 года в Армении, большинство РПА было вынуждено назначить премьер-министром лидера меньшинства. Попытки продолжить деятельность парламента и остановить революцию, однако, не увенчались успехом и в 2018 г. данный парламент был распущен, что привело к досрочным выборам.
В ходе шестого созыва Национального Собрания РА были созваны 4 очередные, 5 внеочередных сессий и 18 очередных, 18 внеочередных и 5 специальных заседаний.
За этот период Национальное Собрание приняло 667 законов, из которых 39 – основные законы, 569 –изменения и дополнения в действующих законах, а 59 – международные договоры. Авторами 38 принятых законов являются депутаты Национального Собрания, 629 – Правительство РА.