ՀՀ երրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները (131 պատգամավոր` 75 համամասնական և 56 մեծամասնական ընտրակարգով) տեղի են ունեցել 2003թ. մայիսի 25-ին: Ըստ ընտրությունների արդյունքի` օրենքով սահմանված հինգ տոկոսի սահմանագիծը հաղթահարեցին 6 կուսակցություն և դաշինք հետևյալ համամասնությամբ. Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն` 23,66 տոկոս (23 պատգ.), «Արդարություն» դաշինք` 13,71 տոկոս (14 պատգ.), «Օրինաց երկիր» կուսակցություն` 12,60 տոկոս (12 պատգ.), Հայ հեղափոխական դաշնակցություն` 11,45 տոկոս (11 պատգ.), «Ազգային միաբանություն»` 8,91 տոկոս (9 պատգ.), Միավորված աշխատանքային կուսակցություն` 5,67 տոկոս (6 պատգ.):
2003թ. հունիսի 12-ին բացվեց ՀՀ երրորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը: Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Արթուր Բաղդասարյանը, իսկ նախագահի տեղակալներ ընտրվեցին Տիգրան Թորոսյանը և Վահան Հովհաննիսյանը: Ընտրվեցին նաև մշտական հանձնաժողովների նախագահներ: 2006թ. մայիսի 22-ին Արթուր Բաղդասարյանը հրաժարական ներկայացրեց: Հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Տիգրան Թորոսյանը:
Այս խորհրդարանը պատմության մեջ մնաց որպես ամենահնազանդը, որից էլ ծագեց «կոճակ սեղմելու» ավանդույթը։ Հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որոշումներն ու կառավարության առաջարկությունները գրեթե առանց լուրջ դիմադրության դակվում էին խորհրդարանի կողմից, որտեղ ընդդիմությունը հայտարարել էր բոյկոտ, իսկ իշխանական խմբակցությունները աշխատում էին «տաղտուկ» ռեժիմում։ Այդ ռեժիմը խափանվեց միայն 2006թ., երբ Արթուր Բաղդասարյանը հրաժարվեց ԱԺ խոսնակի պաշտոնից՝ երկու տարի անց նախագահական ընտրություններում ընդդիմության միասնական թեկնածու դառնալու հեռանկարն աչքի առաջ ունենալով։
Ի դեպ, 2004թ. ապրիլի 12-ին Ազգային ժողովի առջև՝ Բաղրամյան պողոտայում, Սահմանադրական դատարանի որոշման գործարկում պահանջող ընդդիմության ցույցը բռնությամբ դադարեցվեց հենց Ազգային ժողովից դուրս եկած հատուկ ջոկատայինների կողմից, ինչը նպաստեց այս խորհրդարանի արժեզրկմանը։ Ընդդիմության առաջնորդներն էին Կարեն Դեմիրճյանի որդի Ստեփան Դեմիրճյանը՝ «Արդարություն» խմբակցության առաջնորդը ու Երևանի նախկին քաղաքապետ, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը։
Ազգային ժողովում ստեղծվեցին պատգամավորական 6 խմբակցություն` «Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն» (13.06.2003թ., 40 պատգ.), «Օրինաց երկիր» (13.06.2003թ., 20 պատգ.), «Արդարություն» (13.06.2003թ., 14 պատգ.), «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» (13.06.2003թ., 11 պատգ.), «Ազգային միաբանություն» (13.06.2003թ., 8 պատգ.), «Միավորված աշխատանքային կուսակցություն (13.06.2003թ., 6 պատգ.), և մեկ պատգամավորական խումբ` «Ժողովրդական պատգամավոր» (13.06.2003թ., 16 պատգ.): Խմբակցություններում և պատգամավորական խմբում ընդգրկված չէր 14 պատգամավոր:
ՀՀ երրորդ գումարման Ազգային ժողովն իր առաջին նիստը գումարել է 2003թ. հունիսի 10-ին, իսկ վերջինը` 2007թ. ապրիլի 9-ին: Գումարվել են 9 հերթական, 11 արտահերթ նստաշրջան և 25 եռօրյա, 23 չորսօրյա, 10 արտահերթ նիստ:
Երրորդ գումարման ընթացքում ընդունվել է 980 օրենք, որոնցից 152-ը` «մայր», 828-ը` փոփոխություններ ու լրացումներ գործող օրենքներում: Ընդունված օրենքներից 89-ի հեղինակները Ազգային ժողովի պատգամավորներն էին, 875-ինը` ՀՀ կառավարությունը, իսկ 16-ը մշակվել էր համատեղ:
Ընդունվել է 1400 որոշում, որոնցից 333-ը` նորմատիվային, իսկ 1067-ը` արձանագրային: Վավերացվել է 256 միջազգային պայմանագիր:

25 мая 2003 года состоялись выборы в Национальное собрание РА третьего созыва (131 депутат, 75 – по пропорциональной и 56 по мажоритарной избирательной системе).
По итогам выборов установленный законом пятипроцентный барьер преодолели 6 партий и блок в следующей пропорции: "Республиканская партия Армении" – 23,66 процента (23 депутата), блок "Справедливость" – 13,71 процента (14 депутатов), партия "Страна законности" –12,60 процента (12 депутатов), Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн" – 11,45 процента (11 депутатов), "Национальное единение" – 8,91 процента (9 депутатов), "Объединенная трудовая партия" – 5,67 процента (6 депутатов).
Национальное собрание РА третьего созыва начало свою работу 12 июня 2003 года. Председателем Национального собрания был избран Артур Багдасарян, а заместителями Председателя были избраны Тигран Торосян и Ваан Ованнесян. Были избраны также председатели постоянных комиссий. 22 мая 2006 года Артур Багдасарян подал в оставку. 1 июня Председателем Национального собрания был избран Тигран Торосян.
Этот парламент остался в истории как самый послушный , откуда и пошла традиция «нажимать на кнопку». Решения президента республики Роберта Кочаряна и рекомендации правительства проталкивались парламентом почти без серьезного сопротивления, где оппозиция объявила бойкот, а правящие фракции работали в «мягком» режиме . Этот режим был разрушен только в 2006 году, когда Артур Багдасарян подал в отставку с поста председателя НС, имея в виду перспективу стать единым кандидатом от оппозиции на президентских выборах два года спустя.
Кстати, 12 апреля  2004 г. перед НС на проспекте Баграмяна демонстрация оппозиции с требованием исполнения решения КС была насильственно остановлена ​​спецназом, вышедшим из НС, что способствовало тотальному обесцениванию этого парламента. Лидерами оппозиции были Степан Демирчян, сын лидера фракции «Ардарутюн» Карена Демирчяна и бывший мэр Еревана, глава партии «Национальное единство» Арташеса Гегамяна, .
В Национальном собрании были образованы 6 фракций: "Республиканская партия Армении" (13.06.2003г., 40 депутатов), "Страна законности" (13.06.2003г., 20 депутатов), "Справедливость" (13.06.2003г., 14 депутатов), Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн" (13.06.2003г., 11 депутатов), "Национальное единение" (13.06.2003г., 8 депутатов), "Объединенная трудовая партия" (13.06.2003г., 6 депутатов) и одна депутатская группа "Народный депутат" (13.06.2003г., 16 депутатов). В состав фракций и депутатской группы не вошли14 депутатов.
Первое заседание Национального собрания РА третьего созыва было созвано 10 июня 2003 года, а последнее – 9 апреля 2007 года. Было созвано 9 очередных, 11 внеочередных сессий и 25 трехдневных, 23 четырехдневных, 10 внеочередных заседаний.
Национальное собрание в течение третьего созыва приняло 980 законов, из которых 152 - основные, 828 – изменения и дополнения в действующие законы. Авторами 89 принятых законов являются депутаты Национального собрания, 875 – Правительство РА, а 16 законов были разработаны совместно.
Было принято 1400 постановлений, из которых 333 – нормативные, а 1067 – протокольные. Было ратифицировано 256 международных договоров