Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և տիկինը՝ Բրիջիտ Մակրոնը, եռօրյա պետական այցով գտնվում են Միացյալ Թագավորությունում։
Ուինդզորում նրանց դիմավորել են թագավոր Չարլզ III-ն ու նրա կինը՝ Քամիլան։ Նախագահ Մակրոնը մասնակցել է հանդիսավոր կառքի երթին՝ զրուցելով թագավորի հետ։ Հյուրերին նախապես օդանավակայանում դիմավորել էին արքայազն Ուիլյամը և արքայադուստր Քեյթ Միդլթոնը։
Սա վերջին 16 տարում Ֆրանսիայի նախագահի առաջին պետական այցն է Միացյալ Թագավորություն։ Նմանատիպ վերջին այցը տեղի է ունեցել 2008 թվականին՝ նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի օրոք։
Բրիտանիան Մակրոններին դիմավորել է թագավորական ողջ շուքով՝ շեշտելով երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները։
Ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև տիկին Մակրոնը և արքայադուստր Քետրինը։ Vogue-ի հաղորդմամբ, վերջինս կրել է ֆրանսիական Dior-ի կոստյում, բրիտանական գլխարկ և թագուհի Էլիզաբեթ II-ին պատկանող մարգարիտներ։
Արարողակարգային պահերից աչքի է ընկել Մակրոնի՝ արքայադստեր ձեռքը համբուրելու ժեստը, որն ակտիվ քննարկվել է համացանցում։ Նմանատիպ ժեստ արել է նաև թագավոր Չարլզը՝ ողջունելով տիկին Մակրոնին։

Carriage ride, royal reception: Macron's state visit to the UK in photos
French President Emmanuel Macron and his wife, Brigitte Macron, are on a three-day state visit to the United Kingdom.
They were welcomed at Windsor by King Charles III and his wife, the Duchess of Cornwall, now known as Camilla. President Macron participated in a state carriage procession and addressed the monarch. The guests were met at the airport by Prince William and the Duchess of Cambridge, Princess Kate Middleton.
This is the first state visit by a French president to the United Kingdom in 16 years. The last such visit was in 2008, under President Nicolas Sarkozy.
Britain welcomed the Macrons with royal pomp, emphasizing the friendly relations between the two countries.
Mrs Macron and Princess Catherine were also in the spotlight. According to Vogue, the latter wore a French Dior suit, a British hat, and pearls belonging to Queen Elizabeth II.
Macron's gesture of kissing the princess's hand, which was actively discussed on the Internet, stood out. King Charles also made a similar gesture, welcoming Mrs. Macron.