«Ռուսաստանի հետ վատ հարաբերությունները խնդիր է փոքր պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար». Արմեն Պետրոսյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ Արմեն Պետրոսյանն է։ Նա անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերություններին, փոխադարձաբար հնչող մեղադրանքներին, խոսել ՀԱՊԿ-ից դուրս չգալու պատճառների, Արևմուտքի որդեգրած քաղաքականության և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին։
Նրա խոսքով՝ արհեստականորեն փորձ է արվում բաժանարար գծեր տանել Հայաստանի և ՌԴ-ի միջև. «Ռուսաստանի հետ վատ հարաբերությունները խնդիր է փոքր պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։ Կան խաղացողներ, որոնք փորձում են հայ-ռուսական ճգնաժամի կրակի վրա ձեռքեր տաքացնել։ ՀԱՊԿ-ում մնալու իմաստը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններն ավելի չփչացնելն է։ Ռուսաստանը մեր տարածաշրջանում ամենավտանգավոր խաղացողն է. մեզ համար՝ անգամ Ադրբեջանից վտանգավոր։ Ռուսատանի հետ թշնամանալու հետևանքները շատ ավելի ծանր կարող են լինել։ Բաքուն ընտրել է որևէ փաստաթղթով իր ձեռքերը չկապելու քաղաքականություն։ Մեր խնդիրն այն չէ, որ Արևմուտքը մեր միջոցով թուլացնի Ռուսաստանի ազդեցությունը։ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին վաճառված զրահամեքենաները Արևմուտքի դեմքը փրկելու փորձեր են»։

«Плохие отношения с Россией – проблема для малых государств, в том числе Армении». Армен Петросян (ВИДЕО)
Армен Петросян, эксперт по региональным вопросам, является гостем программы "Радар интервью" в студии "Radar Armenia ". Он коснулся армяно-российских отношений, взаимных обвинений, причин не выхода из ОДКБ, политики Запада и возможности подписания мирного договора.
По его словам, предпринимается искусственная попытка провести разделительную линию между Арменией и Россией. «Плохие отношения с Россией – проблема для малых государств, в том числе Армении. Есть игроки, которые пытаются погреть руки на огне армяно-российского кризиса. Смысл пребывания в ОДКБ заключается не в разрушении дальнейших отношений с Россией. Россия – самый опасный игрок в нашем регионе для нас даже опаснее, чем Азербайджан. Последствия вражды с Россией могут быть гораздо более тяжелыми. Баку избрал политику не связывать себе руки никакими документами. Наша проблема не в том, что Запад через нас ослабляет влияние России. Бронетехника, проданная Францией Армении, является попыткой спасти лицо Запада .