«Էրդողանը կհաղթահարի 50%-ի շեմը. պատրաստ է ամեն քայլի». Նելլի Մինասյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է թուրքագետ Նելլի Մինասյանը։ Նա անդրադարձել է Թուրքիայում կայացած նախագահական ընտրություններին, խոսել արդյունքների, երկրորդ փուլի, Էրդողանի հաղթանակի շանսերի և ընդդիմության թեկնածուի ընտրվելու դեպքում տարածաշրջանում հավանական զարգացումների մասին։
Թուրքագետի գնահատմամբ՝ երկրորդ փուլում Ռեջեփ Էրդողանի հաղթելու շանսերը մեծանում են․ «Եթե նայում ենք հարաբերակցությունը, թե ինչ թվերի վրա են կողմերը կանգնել, նկատելի է, որ տարբերությունը բավականին մեծ է։ Իմ կարծիքով՝ սա ընդդիմության մաքսիմումն էր։ Երկրորդ փուլի ժամանակ, երբ ընտրությունը երկու թեկնածուի միջև է ընթանում, ընդդիմության համար դժվար կլինի այդ շեմը գերազանցելը։ Խոսքը 2 միլիոն ձայների մասին է։ Այսինքն, Էրդողանն արդեն իսկ այդքան ավել ձայն ունի, և իրեն շատ քիչ ձայն է պետք, որ հաղթահարի այդ շեմը։ Եթե չհաղթահարի, երրորդ փուլ կլինի, բայց ես կարծում եմ, որ կհաղթահարի»։
Նելլի Մինասյանը նաև նշում է, որ, ի տարբերություն ընդդիմության թեկնածուի, որը առավել հայտնի է «թուրքական Գանդի» անվանմամբ, Էրդողանը կգնա ամեն տեսակի քայլերի։

«Эрдоган преодолеет 50-процентный барьер, он пойдет на любой шаг». Нелли Минасян (ВИДЕО)
Гостем программы «Радар Интервью» в студии Radar Armenia  стала тюрколог Нелли Минасян. Она коснулась прошедших в Турции президентских выборов, рассказала об их результатах, втором туре, шансах на победу Эрдогана и возможном развитии событий в регионе в случае избрания кандидата от оппозиции.
По мнению турецкого эксперта, шансы Реджепа Эрдогана на победу во втором туре увеличиваются. «Если мы посмотрим на соотношение и цифры, на которых остановились партии, то заметно, что разница довольно большая. На мой взгляд, это было максимумом оппозиции. Во втором туре, когда выборы проходят между двумя кандидатами, оппозиции будет сложно преодолеть этот барьер. Речь идет о 2 миллионах голосов. Другими словами, у Эрдогана уже так много голосов, и ему нужно очень мало голосов, чтобы преодолеть этот порог. Если он не победит, будет третий раунд, но я думаю, что он победит».
Нелли Минасян также отмечает, что, в отличие от кандидата от оппозиции, более известного как «турецкий Ганди», Эрдоган пойдет на любые шаги.