«Շուշիի ազատագրումը և 1994-ի զինադադարը լիարժեք ստրատեգիական հաղթանակներ էին». Լևոն Զուրաբյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
8 Մայիսի, 20:00
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։ Նա պատմական անդրադարձ է կատարել 1992 թվականի մայիսի 8-ին Շուշիի ազատագրման, ինչպե նաև 1994 թվականի մայիսի 12-ին կնքված անժամկետ զինադադարին։
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանի խոսքով՝ սարքած բան էր, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը տեղյակ չի եղել և չի ցանկացել Շուշիի օպերացիան իրականացնել. «Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պետական գործիչ է, դիվանագետ, և շատ սնունդ չի ուզում տալ մեր թշնամիներին, բայց դրանից օգտվեցին մեր հակառակորդները։ Եվ դա դարձրեցին Տեր-Պետրոսյանին վարկաբեկելու գլխավոր խնդիրներից մեկը, որ իբրև թե նա չի իմացել Շուշիի օպերացիայի մասին, չի հրամայել այդ օպերացիան, իբրև թե նա չէր էլ ուզում, դա հակառակ իր կամքի է գրավվել։ Բնականաբար, այս ամբողջը սարքած բան է»։

"The liberation of Shushi and the cease-fire of 1994 were complete strategic victories;" Levon Zurabyan (VIDEO)
Levon Zurabyan, the vice president of the Armenian National Congress party, is the guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth. He referenced the liberation of Shushi on May 8, 1992, and the indefinite ceasefire signed on May 12, 1994.
According to ANC vice-chairman Levon Zurabyan, it was a fabrication that Levon Ter-Petrosyan was unaware of and did not want to carry out Shushi's operation; "Levon Ter-Petrosyan is a statesman, a diplomat, and he does not want to give too much food to our enemies, but our opponents took advantage of it. And they made it one of the main problems of discrediting Ter-Petrosyan that as if he did not know about Shushi's operation, did not order that operation, as if he did not want it, it was taken against his will. Naturally, this is all made up."