«Շուշիի ազատագրումը և 1994-ի զինադադարը լիարժեք ստրատեգիական հաղթանակներ էին». Լևոն Զուրաբյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
8 Մայիսի, 20:00
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։ Նա պատմական անդրադարձ է կատարել 1992 թվականի մայիսի 8-ին Շուշիի ազատագրման, ինչպե նաև 1994 թվականի մայիսի 12-ին կնքված անժամկետ զինադադարին։
ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանի խոսքով՝ սարքած բան էր, թե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը տեղյակ չի եղել և չի ցանկացել Շուշիի օպերացիան իրականացնել. «Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պետական գործիչ է, դիվանագետ, և շատ սնունդ չի ուզում տալ մեր թշնամիներին, բայց դրանից օգտվեցին մեր հակառակորդները։ Եվ դա դարձրեցին Տեր-Պետրոսյանին վարկաբեկելու գլխավոր խնդիրներից մեկը, որ իբրև թե նա չի իմացել Շուշիի օպերացիայի մասին, չի հրամայել այդ օպերացիան, իբրև թե նա չէր էլ ուզում, դա հակառակ իր կամքի է գրավվել։ Բնականաբար, այս ամբողջը սարքած բան է»։

«Вымысел, что Левон Тер-Петросян не хотел операции в Шуши». Левон Зурабян (ВИДЕО)
Гостем программы "Радар Интервью" в студии Radar Armenia стал заместитель председателя партии "Армянский национальный конгресс" Левон Зурабян. Он сделал исторический экскурс об освобождении Шуши 8 мая 1992 года, а также о бессрочном прекращении огня, подписанном 12 мая 1994 года.
По словам заместителя председателя АНК Левона Зурабяна, это просто вымысел, что Левон Тер-Петросян не знал и не хотел проводить операцию в Шуши. «Левон Тер-Петросян – государственный деятель, дипломат, и он не хочет давать слишком много пищи нашим врагам, но наши оппоненты этим воспользовались. И одной из главных аспектов дискредитации Тер-Петросяна сделали то, что он будто бы не знал об операции Шуши, не одобрял и не хотел ее, мол она была предпринята помимо его воли. Естественно, все это вымысел».