«Այսօր ոչ Արցախի ինքնորոշում կարող ենք պահանջել, ոչ էլ անկախություն». Վարդան Հարությունյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
6 Մայիսի, 20:00
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը։ Նա անդրադարձել է ԱՄՆ-ում տեղի ունեցող ՀՀ և ԱՀ ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ բանակցությունների ավարտի, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունների և Ռուսաստանի խանդի մասին։
«Մեր գերխնդիրը պետք է լինի արցախահայերի անվտանգությունը։ Այստեղ ավելին այսօր պահանջել չենք կարող։ Ոչ Արցախի ինքնորոշում կարող ենք պահանջել, ոչ անկախություն։ Չգիտեմ՝ ինչեր կարող էինք պահանջել ժամանկին և ստանալ։ Ադրբեդջանցիները կարող էին զիջել և իրենք էլ առաջարկում էին»,- ասել է Վարդան Հարությունյանը։

«Сегодня мы не можем требовать ни самоопределения Арцаха, ни независимости». Вардан Арутюнян (ВИДЕО)
Правозащитник Вардан Арутюнян стал гостем программы «Радар Интервью» в студии Radar Armenia. Он рассказал об окончании переговоров в США с участием министров иностранных дел Армении и Азербайджана, возможности подписания мирного договора и ревности России.
«Безопасность армян Арцаха должна быть нашим главным приоритетом. Сегодня мы не можем требовать большего. Мы не можем требовать ни самоопределения Арцаха, ни независимости. Я не знаю, что мы могли бы потребовать и получить в своё время. Азербайджанцы могли нам уступить и сами предлагали», - сказал Вардан Арутюнян.