«ԱԳՆ-ն պետք է արագ հիվանդանա և նշի, որ չի կարող մասնակցել ռուսական ֆորմատին». Գուրգեն Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
3 Մայիսի, 20:00
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է քաղաքական գիտությունների թեկնածու Գուրգեն Սիմոնյանը։ Նա անդրադարձել է ԱՄՆ-ում տեղի ունեցող ՀՀ և ԱՀ ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ բանակցություններին և խոսել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքերի մասին։
Նրա խոսքով՝ բանակցություններ, որպես այդպիսիք, չկան, դա ԱՄՆ-ի կողմից արհեստական հաշտեցման քաղաքականություն է․ «Վաշինգտոնը փորձում է մանևրել, որպեսզի գործընթացում կողմ չհանդիսանա»։
Խոսելով Ալիևի ագրեսիվ հռետորաբանության մասին՝ Սիմոնյանն ասաց, որ Ալիևի կողմից յաթաղանի ճոճումները ժամանակավրեպ է։ Անդրադառնալով ռուսական կողմի այն պնդմանը, թե Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կարգավորման այլ իրավական հիմքեր, բացի եռակողմ համաձայնություններից, չկան, քաղաքական գիտությունների թեկնածուն նշեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի շղարշն է մնացել․ «Հայաստանը պիտի ասի՝ այդ թուղթը, որ կոլոլել, մեր գլխի վերևը պահել եք, եկեք սրբորեն պաշտպանեք»։
Հարցին՝ ինչպե՞ս դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից, և արդյո՞ք վաշինգտոնյան հանդիպումից հետո Ռուսաստանի տարածքում նախատեսված ԱԳ նախարարների նոր հանդիպումը միմյանց խանգարող հանգամանքներ չեն, Սիմոնյանն ասաց. «Արտգործնախարարությունը պետք է արագ, հապճեպ հիվանդանա և նշի, որ հիվանդության պատճառով չի կարող մասնակցել ռուսական ֆորմատին»։

"The Ministry of Foreign Affairs should quickly get sick and state that it cannot participate in the Russian format," Gurgen Simonyan (VIDEO)
Gurgen Simonyan, the candidate in political sciences, is the guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth. He referred to the negotiations taking place in the USA with the participation of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan and talked about the ways out of the situation.
According to him, there are no negotiations; it is a policy of artificial reconciliation by the USA, "Washington is trying to maneuver so as not to be a party to the process."
Speaking about Aliyev's aggressive rhetoric, Simonyan said that Aliyev's swings are out of date. Referring to the claim of the Russian side that there are no other legal bases for the settlement of the situation around Karabakh, apart from tripartite agreements, the candidate of political sciences noted that the veil of the document of November 9, 2020, remained. "Armenia will have to say: come and protect that paper, which you crumpled and held above our heads."
When asked how to get out of the current situation and whether the new meeting of foreign ministers scheduled in Russia after the Washington meeting is not mutually disruptive circumstances, Simonyan said, "The Ministry of Foreign Affairs should quickly, hastily get sick and state that due to illness, it cannot participate in the Russian format."