«ԱԳՆ-ն պետք է արագ հիվանդանա և նշի, որ չի կարող մասնակցել ռուսական ֆորմատին». Գուրգեն Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
3 Մայիսի, 20:00
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է քաղաքական գիտությունների թեկնածու Գուրգեն Սիմոնյանը։ Նա անդրադարձել է ԱՄՆ-ում տեղի ունեցող ՀՀ և ԱՀ ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ բանակցություններին և խոսել ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքերի մասին։
Նրա խոսքով՝ բանակցություններ, որպես այդպիսիք, չկան, դա ԱՄՆ-ի կողմից արհեստական հաշտեցման քաղաքականություն է․ «Վաշինգտոնը փորձում է մանևրել, որպեսզի գործընթացում կողմ չհանդիսանա»։
Խոսելով Ալիևի ագրեսիվ հռետորաբանության մասին՝ Սիմոնյանն ասաց, որ Ալիևի կողմից յաթաղանի ճոճումները ժամանակավրեպ է։ Անդրադառնալով ռուսական կողմի այն պնդմանը, թե Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կարգավորման այլ իրավական հիմքեր, բացի եռակողմ համաձայնություններից, չկան, քաղաքական գիտությունների թեկնածուն նշեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի շղարշն է մնացել․ «Հայաստանը պիտի ասի՝ այդ թուղթը, որ կոլոլել, մեր գլխի վերևը պահել եք, եկեք սրբորեն պաշտպանեք»։
Հարցին՝ ինչպե՞ս դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից, և արդյո՞ք վաշինգտոնյան հանդիպումից հետո Ռուսաստանի տարածքում նախատեսված ԱԳ նախարարների նոր հանդիպումը միմյանց խանգարող հանգամանքներ չեն, Սիմոնյանն ասաց. «Արտգործնախարարությունը պետք է արագ, հապճեպ հիվանդանա և նշի, որ հիվանդության պատճառով չի կարող մասնակցել ռուսական ֆորմատին»։

«МИД должен быстро "заболеть" и заявить, что не может участвовать в российском формате». Гурген Симонян (ВИДЕО)
Гость программы "Радар Интервью" в студии Radar Armenia  кандидат политических наук Гурген Симонян. Он сослался на проходящие в США переговоры с участием министров иностранных дел Армении и Азербайджана и рассказал о путях выхода из ситуации.
По его словам, переговоров как таковых нет, это политика искусственного примирения со стороны США. «Вашингтон пытается маневрировать, чтобы не быть участником процесса».
Говоря об агрессивной риторике Алиева, Симонян сказал, что замашки Алиева устарели. Ссылаясь на утверждение российской стороны об отсутствии иных правовых основ для урегулирования ситуации вокруг Карабаха, кроме трехсторонних договоренностей, кандидат политических наук отметил, что сохраняется завеса документа от 9 ноября 2020 года. «Армения должна будет сказать: Придите и защитите ту бумагу, которую вы смявши держите над нашими головами».
На вопрос, как выйти из сложившейся ситуации, и не являются ли новые встречи министров иностранных дел, запланированные в России после встречи в Вашингтоне, взаиморазрушающими обстоятельствами, Симонян ответил. «МИД должен быстро, поспешно заболеть и заявить, что в связи с болезнью не может участвовать в российском формате».