Վաշինգտոնում տեղի ունեցածը փաստացի դիմակայության ավարտ է. Ալիև
Կարծում եմ՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցածը փաստացի դիմակայության ավարտ է և ելք փակուղային իրավիճակից: Այս մասին հայտարարել է Իլհամ Ալիևը Al Arabiya-ին տված հարցազրույցում։
«Այսպիսով, բանակցությունները, ինչպես ասացի, տևեցին մի քանի տարի և ավարտվեցին Վաշինգտոնում՝ նախագահ Թրամփի և նրա թիմի մեծ աջակցությամբ։ Իրականում, կարծում եմ, սա հակամարտության, պատերազմի ավարտն է։ Պաշտոնապես խաղաղության համաձայնագիրը չի ստորագրվել մեկ հատուկ պատճառով. Հայաստանի սահմանադրության մեջ դեռևս կա մի դրույթ, որը կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Այսպիսով, որքանով մենք հասկանում ենք, նրանք կկատարեն փոփոխություն։ Հենց սահմանադրության այս փոփոխությունը կատարվի, և հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները, պաշտոնական խաղաղության համաձայնագիրը կստորագրվի»,- ասել է Ալիևը։
Ըստ նրա՝ նախագահ Թրամփի ներկայությամբ տեղի ունեցած նախաստորագրումով տեղի է ունեցել պատերազմի ավարտը։ Խաղաղությունը բացում է նոր հնարավորություններ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի ու Մերձավոր Արևելքի ավելի լայն տարածաշրջանների համար։

What happened in Washington is the de facto end of the confrontation. Aliyev.
What happened in Washington on August 8 is actually the end of the confrontation and a way out of the deadlock. Ilham Aliyev stated this in an interview with Al Arabiya.
“So, the negotiations, as I said, lasted for several years and ended in Washington with the great support of President Trump and his team. In fact, I believe this marks the end of the conflict, the conclusion of the war. Officially, the peace agreement was not signed for one specific reason. There is still a provision in the Armenian constitution that calls into question the territorial integrity of Azerbaijan.
So, they will make an amendment. As soon as this amendment to the constitution is made and territorial claims against Azerbaijan are removed, the official peace agreement will be signed,” Aliyev said.
According to him, the initialing in the presence of President Trump marked the end of the war. Peace opens up new opportunities for the South Caucasus region and the broader regions of Central Asia and the Middle East.