ՀՀ-Իրան հարաբերությունները պետք է օր-օրի զարգանան. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին: Նախ տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որի շրջանակում հնչել են Հայաստանի և Իրանի պետական օրհներգերը, այնուհետև երկու երկրների ղեկավարները ողջունել են պատվիրակությունների անդամներին:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել նեղ կազմով հանդիպում, որից հետո երկու երկրների ղեկավարները քննարկումները շարունակել են ընդլայնված կազմերով:
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ողջունել ձեզ և ձեր գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ձեր այցը մեր երկրների միջև հարաբերությունների բարձր մակարդակի վկայություն է, և մենք ուրախ ենք դրա համար։ Մենք արդեն հասցրեցինք հարցերի բավականին լայն շրջանակ քննարկել, և ուրախ եմ արձանագրել, որ իմ տպավորությունն այն է, որ այդ քննարկումների արդյունքում մեր փոխադարձ վստահությունն ավելի է ամրապնդվում։ Կրկին անգամ ողջունում եմ և բարով եք եկել»:
Իր հերթին Մասուդ Փեզեշքիանը նշել է.
«Ես էլ իմ հերթին շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ՝ ջերմ հյուրընկալության համար: Ինչպես նշեցիք, քննարկումները շատ կառուցողական էին և ձեռքբերվելիք պայմանավորվածությունները երկուստեք Աստծո կամոք կյանքի են կոչվելու։
Մեր հարաբերությունները պատմական են, շատ մտերիմ, և մեր երկրի, նաև մեր Գերագույն գլխավոր առաջնորդի համոզմունքն այն է, որ այդ հարաբերությունները պետք է լինեն շարունակական և օր-օրի զարգանան։
Մենք միշտ ընդգծել ենք Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և երբեք չենք ընդունելու այդ ամբողջականության խախտումը։ Բարեբախտաբար մեր հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում զարգանում են և հուսով եմ, այս քննարկումների և հանդիպումների ընթացքում կկարողանանք ավելի շատ զարգացնել այդ հարաբերությունները»:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Իրան համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել մի շարք ոլորտներում կապերի հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan hosted Iranian President Masoud Pezeshkian, who arrived in Armenia on an official visit. First, an official welcoming ceremony took place, during which the national anthems of Armenia and Iran were played. Then the leaders of the two countries welcomed the members of the delegations.
A meeting in a narrow format followed, after which the two countries' leaders continued their discussions in an expanded format.
In his welcoming speech, Prime Minister Pashinyan noted:
“Dear Mr. President,
Again, let me welcome you and the delegation you lead to the Republic of Armenia. Your visit is evidence of our countries' high level of relations, and we are happy about it. We have already managed to discuss a fairly wide range of issues, and I am pleased to note that my impression is that our mutual trust is further strengthened as a result of these discussions. I once again welcome you.”
In turn, Masoud Pezeshkian noted:
"I, in turn, thank you for your warm hospitality. As you mentioned, the discussions were very constructive, and the agreements to be reached will be brought to life by both sides, God willing.
Our relations are historic and very close, and the conviction of our country, as well as our Supreme Leader, is that these relations should be continuous and develop day by day.
We have always emphasized the territorial integrity of the Republic of Armenia and will never accept its violation. Fortunately, our relations are developing in all areas, and I hope we can further develop these relations during these discussions and meetings."
The interlocutors discussed several issues on the agenda of Armenia-Iran cooperation. They touched upon the further development and expansion of ties in several areas and exchanged views on other issues of mutual interest.