Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել ս.թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների արդյունքներին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջակման և զարգացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և հետագա աշխատանքներին:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ինչպես նախկինում բազմիցս հայտարարվել է ՀՀ կողմից, այնպես էլ վաշինգտոնյան հռչակագրում արտացոլված է այն, որ ենթակառուցվածքների գործարկումը՝ ներառյալ Հայաստանի տարածքում ամերիկյան գործընկերությամբ կառուցվելիքը, տեղի է ունենալու երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում:
Այս առնչությամբ նախարար Միրզոյանը Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին շնորհակալություն է հայտնել վաշինգտոնյան համաձայնությունների վերաբերյալ սկզբունքային անդրադարձի համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Իրանի միջև առաջիկա խորհրդակցությունների և բարձրաստիճան շփումների նախապատրաստման շուրջ:

The RA Foreign Ministry reported this.
Minister Mirzoyan referred to the results of the meetings held in Washington on August 8, 2018, including the agreements reached on the decentralization and development of regional communications and further work.
Ararat Mirzoyan emphasized that, as has been repeatedly stated by the RA in the past, the Washington Declaration reflects that the operation of infrastructure, including those to be built in Armenia with American partnership, will take place within the framework of the territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of the countries.
In this regard, Minister Mirzoyan thanked Seyyed Abbas Araghchi for his principled reference to the Washington agreements.
The interlocutors exchanged views on the preparation of the upcoming consultations and high-level contacts between Armenia and Iran.