Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Մակրոնի հետ
Վարչապետը Ֆրանսիայի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանիզմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հաստատված խաղաղությունը ներդրումային նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանում և տարածաշրջանում։
Զրուցակիցները փոխադարձաբար պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը երկկողմ և միջազգային օրակարգերի շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Մակրոնին շնորհակալություն է հայտնել շարունակական աջակցության համար։

The Prime Minister presented to the French President the results of the negotiations held in the US capital Washington on August 8, 2019, in particular the initialing of the “Agreement on Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan”, the joint application to the OSCE on the dissolution of the OSCE Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional communications within the framework of the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of countries and based on reciprocity, as well as the “Trump Way for International Peace and Prosperity” project.
Prime Minister Pashinyan emphasized that the established peace opens up new investment opportunities in Armenia and the region.
The interlocutors mutually expressed their willingness to continue active political dialogue on bilateral and international agendas. Prime Minister Pashinyan thanked President Macron for his continued support.